Tüketiciyi aldatanlara milyonluk ceza

Ticaret Bakanlığı tarafından tüketiciyi aldatana işletmelere yönelik 12 milyonluk ceza kesildi.

Tüketiciyi aldatanlara milyonluk ceza
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ticaret Bakanlığı, tüketiciyi aldatanlara yönelik incelemelerini sürdürüyor. Bu kapsamda ekim ayında medyum, bebek suyu tanıtımları ve gramaj değişimi ile yapılan gizli zamlar takipteydi. Toplamda yaklaşık 12 milyon liralık ceza kesildi. Son 10 ayda kesilen cezanın toplamı ise 76 milyon lirayı buldu.

Ticaret Bakanlığı, medyum, bebek suyu tanıtımları ve gramaj değişimi ile yapılan gizli zamları yakın markaja aldı. Reklam Kurulu’nun ekim ayı toplantısında görüşülen 139 adet dosyadan 125’i mevzuata aykırı bulundu. Söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 11 milyon 693 bin liralık idari para cezası uygulanmasına ve ayrıca 40 adet dosya için erişim engeli tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Kurul tarafından yılın ilk 10 ayında ise toplamda uygulanan ceza miktarı 76 milyon liraya ulaştı.

Bakanlık, bebek suyu adı altında ‘bebeklerin kemik gelişimine destek olacağı’, ‘böbrek sağlıklarını olumlu etkileyeceği’, ‘sağlıklı beslenmelerine katkı sağlayacağı’ gibi ifadelerle tanıtım yapıldığını vurguladı. Bakanlık, ‘bebek suyu’ ismi ile satış için zorunlu olan yasal iznin alınmadığı, ürünün bebeklere özel bir içerik ile denetimden geçmeden satışa arz edildiği ve dolayısıyla bebek sağlığını olumlu etkileyeceğine yönelik ifadelerin mevzuata aykırı olduğuna dikkat çekti. Tüketicilerin bu şekilde yanıltıldığı belirtildi.

Ayrıca tüketicilerin inanç ve duygularını istismar edici, sosyal medya üzerinden yapılan medyum/büyü/fal içeriklere de erişim engeli geldi. Bu kapsamda toplamda 39 internet sitesine erişim engeli getirildiği açıklandı.

Tüketicilere satışa sunulan ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçü birimlerinin azaltılmasına rağmen, ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmemesi nedeniyle birim fiyatlarında gizli olarak artışın yapıldığına dikkat çekildi. Tüketiciler tarafından fark edilemediği ve tüketicilerin satın alma kararlarının manipüle edildiğinin tespit edildiği 2 adet dosya hakkında idari para ve durdurma cezaları uygulandı.

HABER MERKEZİ