Tava ciğerin 11'inci kez festivali yapıldı

Uluslararası Bando ve Tava Ciğer Festivali 11'inci kez gerçekleştirildi. Festival kapsamında Saraçlar Caddesine tavalar kuruldu ve vatandaşlara 1 ton 100 kilogram ciğer ikram edildi.

Tava ciğerin 11'inci kez festivali yapıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Acı biber yeme yarışmasına katılan kıyasıya mücadele etti. Yarışmayı 130 biber yiyen yarışmacı kazanmayı başardı.

‘Edirne’ye Gel Ciğerimi Ye’ Sloganı ile davet edildi

                Uluslararası Bando ve Tava Ciğer Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Sokakları tava ciğerin kokusu kapladı, festivalde 1 ton 100 kilogram ciğer vatandaşlara ikram edildi.
Bu yıl ‘Edirne’ye gel ciğerimi ye’ sloganı ile düzenlenen Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali büyük ilgi gördü.
Kentte 3 gündür devam eden festivalin son günü renkli görüntülere sahne oldu. Hünerli ustaların Saraçlar Caddesi’nde pişirdiği tava ciğer, sokakları mis gibi kokuttu. Festivalin son gününde 1 ton 100 kilo ciğer ikram edildi.

Saraçlar Caddesi’ne kurulan stanttan vatandaşlara hitap eden Edirne Valisi Yunus Sezer, kentin köklü ve zengin bir tarihe sahip olduğunu ve Edirnelilerin bu büyük mirasın farkında olduklarını dile getirdi. Vali Sezer; “Edirneliler hem doğasını koruyorlar hem de şehrimizi gastronomiden tarihi ve kültürel güzelliklerine birçok alanda bu şehrin gelişmesi için el birliğiyle gönül birliğiyle bu şehre hizmet etmek için kendilerini adamışlar.” Dedi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan da kentin birçok gastronomi mirası olduğunu ifade etti. Gürkan, ciğerin ulusal ve uluslararası anlamda marka değeri olduğunu belirterek, “Sadece dünyada bir tek şehirde Edirne'de yapılan tatmak istiyorsanız, yemek istiyorsanız Edirne'de tadabilirsiniz. Bu nedenle değerli ustalarımızın elleriyle içine sevgilerini de, kalplerini de katarak içirdikleri Edirne tava ciğeri uluslararası bir marka olmayı gerçekten son derece hak etmiş bir ürünümüz.” Dedi.

Festivalde konuşan Tava Ciğer Ustası Niyazi Yavuz, festivali 11’inci kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Tava ciğerin coğrafi işaretli tescilli bir lezzet olduğunu dile getiren Yavuz; “Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi şerefi alınmıştır. Kesimi ve özel pişirme tekniğiyle özel bir ustalık isteği, Edirne tava ciğeri, gerçek anlamda sadece Edirne'mize Eşsiz bir lezzet adına türküler yakılan, Edirne Mutfağı'nın kokusu ve lezzetiyle ve damakları fethetmekte. Edirne'mizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görmektedir.” Diye konuştu.

130 acı biber yiyerek 5 litre Ayçiçek yağı kazandı

Festivalde acı biber ve tava ciğer yeme yarışmaları yapıldı.  Acı biber yeme yarışmasında 130 biber yiyen Yılmaz Yirmisin kazandı. Yirmisin, acı biberi film veya dizi izlerken yediğini ve zorlanmadığını söyledi. Yirmisin 130 acı biber yiyerek 5 litre ayçiçek yağı ve 5 porsiyon tava ciğer kazandı.
Ciğer yeme yarışmasını ise 2 porsiyon ciğeri en hızlı yiyen Doğukan Edinler kazandı.  
Tava ciğerin tadına bakmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Festival kapsamında 1 ton 100 kilo ciğer ikram edildi.