• Haberler
  • Edirne
  • 'TARİHİMİZ GELECEĞİMİZLE BULUŞUYOR' SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

'TARİHİMİZ GELECEĞİMİZLE BULUŞUYOR' SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Daire Başkanlığı Şube Müdürü Adnan Torun, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 175. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde açılan 'Tarihimiz Geleceğimizle Buluşuyor' sergisine olan ilgiden memnun olduklarını belirtti.

'TARİHİMİZ GELECEĞİMİZLE BULUŞUYOR' SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Torun, serginin öğrencilerin yanı sıra çok sayıda vatandaşında ilgisini çektiğini söyledi.

Üç kıta üzerinde 600 yıl hüküm sürmüş Osmanlı belgelerini muhafaza etmeye büyük önem verdiğini vurgulayan Torun, günümüze kadar gelen bazı belgelerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde muhafaza edildiğini belirti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 175. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında geçen hafta Selimiye Vakıf Müzesinde çok güzel bir sergi açılışı yaptıklarını anlatan Torun "Sergide Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait belgeler, tapu kayıtları, tahrir defterleri, Atatürk'e ait bahçeli bir evin tapusu ve Ayasofya Vakfiyesi gibi önemli belgeler yer aldı." dedi.

Sergideki Ayasofya Vakfiyesi senedinin önemine değinen Torun, 1463 tarihli Arapça yazılı olan vakıf senedinin 65 metre uzunluğunda ve ceylan derisine yazıldığını belirti.

Ayasofya senedin dünyada başka bir örneği olmadığını, sadece Topkapı Sarayı Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğünde Osmanlı Türkçesi veya Arapçayla yazılmış farklı versiyonlarının bulunduğunu vurguladı.

Torun, sergiye olan ilgiden memnuniyetini dile getirerek ziyaretçilere teşekkür etti.