Tarihi yapılara sanatıyla can veriyor

74 yaşındaki kadın ilk olarak 1997 yılında başladığı rölyef sanatının ustası oldu.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Tarihi yapılara sanatıyla can veriyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

1997 yılında arkadaşlarının vesilesiyle hobi olarak ahşap rölyef kursuna giden Emine Çağlayan, aldığı eğitimlerle kendisini geliştirerek usta oldu. 74 yaşındaki Emine Çağlayan, Edirne’deki tarihi evlerin ve yapıların resimlerini elde ederek ahşap rölyef sanatı ile birleştirip tabloya dönüştürüyor.

Edirne’de yaşayan 74 yaşındaki Emine Çağlayan ilk olarak 1997 yılında arkadaşlarının vesilesiyle başladı. Rölyef kursuna giden ve zamanla kendisini geliştirerek büyük başarılara imza atan ve eserlerini çeşitli sergilerde görücüye çıkaran Çağlayan, 20 yıldır büyük bir aşkla ahşap rölyef sanatını sürdürüyor.

Özellikle kentteki ahşap evler ve yapıların fotoğraflarını elde ederek ahşap rölyef sanatı ile tabloya dönüştüren Çağlayan, büyük bir ilgi görüyor. Oldukça beğeni alan sanat için hem eski kaynaklardan faydalanıp hemde yaşadığı Kaleiçi semtindeki yapıların fotoğraflarını çekip üzerinde çalışan Çağlayan, birbirinden güzel eserler ortaya çıkartıyor.

Edirne'deki tarihi yapılar ve eski ahşap evlerin resmini çekip planlarını çıkardıktan sonra tek tek işleyerek binaları ortaya çıkaran Çağlayan, eserlerinde dondurma çubuğu, gazete kağıdı, ağaç yaprakları, hediye paketleri, eski danteller, karton, mukavva, deri parçaları, danteller, kurdeleler gibi çeşitli atık materyaller kullanarak geri dönüşüme de katkı sağlıyor. Eserlerini yaptığı esnada atık malzemelere yer veren Çağlayan, yaptığı tablolarda eski eserlerin iç planlarında çokça kullanılan Edirnekari'ye de yer veriyor.

Çamurla ve objelerle oynamayı sevdiği için bu sanata ilgi duyduğunu belirten Çağlayan, İstanbul’da yaşarken arkadaşlarının vesilesiyle kursa katıldığını ve ahşap rölyef sanatını öğrenme fırsatı bulduğuna değindi. 

Edirne’ye tekrar geldikten sonra kentteki ahşap evler ve tarihi yapıların üzerinde çalışmaya başladığına değinen Çağlayan, restore edilen ya da yıkılmış olan eski ahşap evleri tekrardan canlandırmaya çalıştığını belirtti.

Daha önce bir çok sergide yer aldığını belirten Çağlayan, ilk olarak objelerin resimlerini çektiğini ve kopyalarını çıkartarak planlarını çizdiğin, belirtti.

‘’USTA GİBİ TEK TEK İŞLEYEREK BİNALARI ORTAYA ÇIKARIYORUM’’

İç cephelerde, dolap kapaklarında, duvarlarda, tavanlarda kullanılan Edirnekarileri görsel olarak ahşabın üzerinde kullandığını ifade eden Çağlayan, bu işleri yaparken çok keyif aldığını ve bir şeyler ürettiği için çok mutlu olduğunu belirtti.

Rölyef sanatının hayatının bir parçası olduğunu söyleyen Çağlayan, "Eserlerim serilerde beğeni aldığı zaman daha da mutlu oluyorum. Onları elime aldığım zaman dünya ile ilişkim kesilmiş gibi oluyor hiçbir şey düşünmüyorum. Yapacağım objeyi tam anlamıyla ortaya çıkarmak için tüm benliğimle çalışıyorum" dedi.

Dolmabahçe sarayını yaptığında Edirne'de açılan sergide görücüye çıkardığını söyleyen Çağlayan, görenlerin 'siz mühendis misiniz?' dediğini ve büyük beğeni aldığını belirtti.  O zamandan beri kendisini bir mühendis kadar mutlu hissettiğini aktaran Çağlayan, gençlere birer hobi edinmeleri tavsiyesinde bulundu.  Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar