Tarihi Manyas Karakolu Yeniden Yapılacak

Edirne'nin Kaleiçi Semtindeki Manyas Karakolu'nun yıkımı gerçekleştiriliyor. Yıkım çalışmalarını inceleyen Edirne Valisi Yunus Sezer, yıkılan karakolun yerine tarihi kimliğine uygun bir bina yapılacağını söyledi.

Tarihi Manyas Karakolu Yeniden Yapılacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Vali Yıkımı İnceledi

Kaleiçi Dilaverbey Mahallesi’nde yer alan Manyas Karakolu yıkılıyor. İl Özel İdaresi ekipleri tarafından gerçekleştirilen yıkım işlemleri hızla devam ediyor. Bir ekskavatör yardımı ile yıkılan binadan çıkan hafriyat kamyonlar yardımı ile taşınıyor.

Edirne Valisi Yunus Sezer, bölgeye gelerek yıkım işlemlerini yerinde inceledi.  Sezer’e Edirne Vali Yardımcısı Batuhan Ciğerci, Emniyet Müdürü Onur Karaburun ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu da eşlik etti.

Vali Sezer yıkım sahasını inceleyip Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu’ndan bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Tarihi binanın üzerine yapılan yapının yıkımının gerçekleştirildiğini ifade eden Sezer, “Binanın yıkımı yeniden orjinalinin yapımı noktasında çalışmalar gerçekleşiyor. Bugün yıkım çalışmalarına başladık. Bir taraftan da karakolun projesi hazırlanıyor. En kısa zamanda inşallah buraya yakışır karakolumuzu yapacağız. Orjinal ve Osmanlı’nın da ilk karakollarından bir tanesi… Yanında da aynı şekilde tarihi bir çeşme var. Onu da aynı şekilde restore edip Kaleiçi’ne kazandıracağız.” Diye konuştu.

Manyas Karakolu’nun Tarihi

Kaleiçi Dilaver Bey Mahallesinde Reşadiye Karakolu olarak 1909 yılında yapıldı. Sonrasında bakımsızlıktan yıkılarak yerine Manyas Karakolu inşa edilmişti.

HABER MERKEZİ

HABER MERKEZİ