Sınırda yakalanan eserler özel vitrinde sergileniyor

Yurt dışına kaçırılırken yakalanan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok değerli eser Edirne Müzesi'nde sergileniyor.

Sınırda yakalanan eserler özel vitrinde sergileniyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’deki sınır kapılarında yakalanan tarihi eserler işlemlerinin ardından Edirne Müzesi’ne teslim ediliyor.

Yakalanan eserlerin çoğu paha biçilemez değerde olmasıyla dikkat çekiyor ve bu tarihi eserler özel vitrinlerde sergileniyor.

Ülkenin değer kazanması için özel vitrinde sergilediklerini dile getiren Edirne Müze Müdürü Şahan Kırçın, “Edirne sınır kenti. Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, çeşitli sınır kapıları var. Yurda girerken, çıkarken, çok fazla eser yakalanıyor tabi. Tabi bu eserler de şehir müzesi olarak bize geliyor. Biz bu eserler üzerinde gerekli çalışmaları, suç duyuruları, döküm çalışmaları, hepsini tamamladıktan sonra müzemize kazandırıyoruz zaten. Ama tabi bu eser kaçakçılığına dikkat çekmek için, yanlış bir şey olduğunu, bize ve Anadolu’ya ait eserlerin de kaçırıldığını göstermek için tabi bir vitrin yaptık, o vitrinde de bu güzel eserlerimizi sergiliyoruz aslında, bizim kökenimiz, bizim ülkemize ait eserleri. İnsanları biraz daha bilinçlendirmek için. Ve tabi bu eserlerin yurt dışına gitmemesi, bizim ülkemizde değer kazanması, burada sergilenmesi için. Böyle bir vitrin yaptık” dedi. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN