• Haberler
  • Edirne
  • Sınır kapılarındaki giriş çıkışlarda artış yaşandı

Sınır kapılarındaki giriş çıkışlarda artış yaşandı

Edirne Valiliği il koordinasyon kurulu toplantısı gerçekleştirildi.  Toplantıda açıklama yapan Vali Sezer, kentin turizm şehri olduğunu ve bayram tatilinde sınır kapılarındaki giriş çıkışların geçen yıla göre çok büyük bir artış gösterdiğini belirtti.

Sınır kapılarındaki giriş çıkışlarda artış yaşandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Devecihan Kültür Merkezinde düzenlenen toplantı Edirne Valisi Yunus Sezer başkanlığında gerçekleştirildi.

Edirne Valisi Yunus Sezer toplantıda yaptığı konuşmada, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde sınır kapılarındaki giriş çıkışların geçen yıla göre çok büyük bir artış gösterdiğini belirterek Edirne’nin turizm kenti olduğunu aktardı.

Sezer, Edirne’nin turizm şehri olduğunu bir kez daha bayramda gördüklerini ve ilk kez böyle bir yoğunluk görme imkânı olduğunu dile getirdi.

Sezer, özellikle sokaklar, caddeler ve köylerin bayramda dolmuş durumda olduğunu ve planlamayla iyi değerlendirilme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Sınır kapılarından toplamda 233 araç çıkışı, 118 de araç girişi yapıldığını ifade eden Sezer, geçen yıla göre yüzde 50 artış yaşandığına değindi.

 Edirne Emniyet Müdürlüğü PTS kayıtlarına göre ise 300 bin aracın kente giriş yaptığını belirten Sezer, kentte devam eden projeler hakkında da bilgi vererek 2024 yılı yatırım programında 251 projenin olduğunu açıkladı.

Dönem sonu itibariyle en çok harcamanın 148 milyon lirayla kamu hizmetleri sektöründe gerçekleştiğini söyleyen Sezer, “2024 yılının birinci döneminde yapılan yatırım harcamalarının 394 milyon TL’sini merkezi idare kuruluşlarımızın yaptığı görülmektedir. Merkezi idare kuruluşlarımızın bu harcama miktarı ile sağladıkları nakdi gerçekleşme düzeyi yüzde 13,68’dir. Belediyelerimiz ise 111 milyon TL tutarında yatırım harcaması yaparak yüzde 36'lık bir nakdi gerçekleşme sağlamışlardır. Merkezi ve yerel yönetim kuruluşlarımızca yapılan bu yatırım harcamaları sonucu, 2024 yılı birinci dönemi sonunda, kamu kuruluşlarımızın programlarında yer alan 251 projenin 38 tanesi bitirilmiş, 136’sı devam etmekte olup 77 proje ise ihale ve proje aşamasındadır.” Şeklinde konuştu.

Uygulamaya konulan projelerin ilçelere göre dağılımının şu şekilde gerçekleştiği açıklandı:

Merkez 107, Keşan 48, Uzunköprü 20, Havsa 16, İpsala 12, Meriç 8, Süloğlu 7, Lalapaşa 6, Enez 2 olup 25 proje ise muhtelif ilçelerde gerçekleştirilmiştir. Yatırımlar sektöre' bazda değerlendirildiğinde; Projelerin 101'i Tarım, 55' i Diğer Kamu Hizmetleri (sosyal-iktisadi) 38'i Eğitim, 27' si Ulaştırma-Haberleşme, 13' ü Sağlık, 7'si Turizm, 7'si Enerji, 3'ü madencilik sektörlerinde uygulamaya konulmuştur. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar