'Sıcak havada sağlığı korumak için su tüketimi artırılmalı'

Diyetisyen Işıl Özverim, sıcak havalarda sıvı tüketimi konusunda önemli uyarılarda bulundu. Güneşin etkisiyle artan sıcaklığın, vücutta sıvı kaybına yol açabileceğini anlatan Özverim, bu durumun sağlık sorunlarına neden olabileceğini aktardı.

'Sıcak havada sağlığı korumak için su tüketimi artırılmalı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Özverim, insanların yeterli miktarda su içmeleri gerektiğini vurguladı ve özellikle yaz aylarında su tüketimine daha da dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Sıcak havalarda terleme artışının beraberinde su kaybını da getirdiğini ve bu nedenle su ihtiyacının normalden daha fazla olduğunu ifade eden Özverim, Susuz kalan vücudun dehidrasyon riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Özverim, bu durumun baş ağrısı, halsizlik, dikkat eksikliği gibi sorunlara yol açabileceğini dile getirdi.

Su tüketiminin yanı sıra bitki çayları veya limonlu su gibi alternatif içeceklerin de tercih edilebileceğine dikkat çeken Özverim, “Bununla birlikte, alkol ve kafein gibi içeceklerin vücuttaki su atımını artıracaktır. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerek. Sıvı ihtiyacını karşılamak için düzenli olarak su içilmesi gerek ve susadığını hissetmek için beklenmemesi gerek. Ayrıca, açık renkli ve hafif kıyafetlerin tercih edilmesi, serin ve gölgeli ortamlarda bulunulması, fiziksel aktivitelerin güneşin en yoğun olmadığı saatlere denk getirilmesi gibi önlemlerin de alınması önemli” dedi.

Işıl Özverim, sıcak havalarda sıvı tüketimi konusunda dikkatli olmanın sağlığımızı korumak adına büyük önem taşıdığını ve bu uyarıları dikkate almanın hayati önem taşıdığını vurguladı.

KUMRU ÖNGÜN