Saray lezzetleri sofraları süsleyecek

Edirne'de Olgunlaşma Enstitüsü tarafından saray lezzetleri gün yüzüne çıkartılacak.

Saray lezzetleri sofraları süsleyecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Osmanlı'nın başkenti Edirne'de, saray mutfağı lezzetlerinin hazırlanması ve tanıtılması için çalışma başlatıldı. Edirne Olgunlaşma Enstitüsü'nün Devecihan Kültür Merkezi'ndeki mutfak atölyesinde yapılacak çalışmalarla Osmanlı lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkacak.

Edirne Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Lezzet Mutfağımız” isimli kermes düzenlendi. Enstitünün Yiyecek İçecek Hizmetleri Mutfak Atölyesi de düzenlenen etkinlik ile hizmete açıldı.

Okul Aile Birliği tarafından Deveci Han Kültür Merkezi’nde yapılan kermese katılan Edirne Valisi Yunus Sezer'in Eşi Canan Sezer ve AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Enstitü Müdürü İlknur Çelik'ten yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Saray Mutfağı lezzetlerinin gün yüzüne çıkmasının çok önemli olduğunu söyleyen AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, usta öğreticilerle sohbet ederek çalışmalarında başarılar diledi.

"Haftanın 2 günü Saray Mutfağı lezzetleri yapılacak"

Saray mutfağı ve geleneksel sanatları tanıtmayı amaçladıklarını söyleyen Edirne Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İlknur Çelik, mutfağın aktif hale gelmesiyle asırlık lezzetlerin tekrar vatandaşların beğenisine sunulacağını ifade etti.

Atölyelerde önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Çelik, Mutfaklarında haftanın 2 günü saray mutfağı lezzetlerinin çıkacağını belirtti.

Diğer günlerde de Edirne ve Türk mutfağına ait yemekler pişirileceğini söyleyen Çelik, "Bugün yaptığımız programda da geleneksel yemeklerimizden içli köfte, sarma ve baklava gibi lezzetlerimizi katılımcılara ikram ettik. Herkes çok memnun kaldı. Lezzetler yemekleri tatmak isteyen herkesi her öğlen mutfağımıza bekliyoruz. Aynı zamanda el sanatları atölyelerini gezerek bu değerlerin geleceğe aktarılmasına vesile olmalarını istiyoruz" dedi.

Tanıtıma programına Edirne Valisi Yunus Sezer'in eşi Canan Sezer, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Engin Makak ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

EBRU YILDIZ GÜNENÇ