Sahte kesme altına dikkat

Kuyumcu Rahmi Cömert, kesme altının gerçeği ile sahtesinin ayırt edilmesinin zor olduğunu söyledi.

Sahte kesme altına dikkat
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son günlerde kesme altın satışı oldukça rağbet görüyor. Tüm altından istenilen miktara göre kesilen altın yatırımcının bütçesine göre değişiyor.

Yükselen altın fiyatları rekor kırmaya devam ediyor. Altına yatırım yapanlar kazancına kazanç katıyor. Vatandaşlar bu dönemde en çok kesme altına yöneliyor. Bütçelerine göre altın kestiren vatandaşlar satarken de daha az zarar ediyor. Bu kadar talep gören kesme altında da çeşitli dolandırıcılık olayları yaşanabiliyor.

Kesme altının sahtesi ile gerçeğini ayırt etmenin zor olduğunu söyleyen kuyumcu Rahmi Cömert, vatandaşlara ambalajlı altını almalarını önerdi.

Has altının zararı en düşük olan altın olduğunu belirten Saraçlar Caddesi Kuyumcu Esnafı Rahmi Cömert, "Bu aralar kesme altın çok yaygın olarak satışa sunuluyor. Ancak kesme altında dikkat edilmesi gerekiyor. Biz bile gerçeği ile sahtesini ayırt etmekte zorlanabiliyoruz. Kesmelerde merdiven altı ve sahtecilikle de çok karşılaşılabiliyor. Ayrıca kesme altını geri verirken de zorlanabilirler. Herkes kesme altını almaz. Vatandaşlarımıza ambalajlı altını almalarını öneriyoruz. Üzerinde 995 olarak yazıyor onlarda sıkıntı yaşanmaz ama gene de altın alırken dikkat edilmesi ve güvenilir kuyumcudan almaları daha yerinde olacaktır. Yatırım için alınacaksa 25 ayar has altın almakta fayda var. Alıcısına kazandırır. Fiyatlar alım fırsatı sunuyor. Sabitliğini koruyor" ifadelerine yer verdi.

Aralık ayında sert yükselişler olmasını beklediklerini belirten Cömert, "Yıl sonu 2 binin üzerinde seyredecektir. 2024 yılında da sert yükselişler devam edecektir. Parası olanlar kesinlikle yılbaşı öncesi yatırımlarını altından yöne yapsınlar. Kısa zamanda kara geçeceklerdir. Altını olanlar da beklemede kalsınlar. Altın yükseldi ya da düşecek bozdurayım gibi düşüncelere kapılmasınlar. Altın yüzde 70 oranında kazanç sağlayacaktır. En güvenli liman altındır. Altın, Uzun, orta ve kısa vadede her zaman kazandıracaktır" dedi.

Kuyumcu esnaflarında gram altın bin 826 lira, çeyrek altın 3 bin 119, ata lira 12 bin 500 liradan satışa sunuluyor.  Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ