Postmodern Darbe 27. Yılında unutulmadı

AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından 28 Şubat Postmodern Darbesine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.

Postmodern Darbe 27. Yılında unutulmadı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Genel Merkezi'nin öncülüğünde, 28 Şubat Postmodern Darbesinin yıl dönümü dolayısıyla Türkiye genelinde düzenlenen basın açıklamalarından biri de Edirne’de gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına AK Parti İl Başkan Yardımcısı İnsan Hakları Birim Başkanı Murat Nalça, AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanlığı İnsan Hakları Birim Başkanı Yeşim Erişmiş, AK Parti Edirne İl Gençlik Kolları Başkanlığı İnsan Hakları Birim Başkanı Mustafa Ömer Taşkın ve partililer katıldı.

Basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkan Yardımcısı İnsan Hakları Birim Başkanı Murat Nalça, 28 Şubat'ı kınadı.

“28 ŞUBAT DARBESİ İNSANLIK TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇMİŞTİR”

Nalça, 27 yıl önce silahlı cunta tarafından, sözde irtica tehdidi ile bütün bir ülkeyi çevrelemeye çalışmak, toplumun çeşitli kesimlerini vesayet ideolojisinin elinde rehin tutmak, insanlık onuruna, akıl ve mantık ilkelerine deli gömleği giydirmek üzere gerçekleştirilen 28 Şubat Darbesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirtti.

Kılık kıyafetlerinden dolayı gençlerin eğitim haklarından mahkum bırakıldığını aktaran Nalça, “Failleri tarafından “1000 yıl sürecek” yaklaşımı ile savunulan bu karanlık girişimin değil bin, on yıl bile sürememiş olması vesayetçilerin hukuksuzluğunun, kirli hesaplarının net bir göstergesidir. İslami kimliğe duydukları derin öfkeyi, sistematik ve kanun dışı vahşi bir militarist dayatma ile dışa vuran darbeciler aldıkları anti-demokratik MGK kararları ile dönemin iktidarına darbe vurmuşlardı. Yaşanan darbe süreci ile birlikte İslami kimliğe sahip olan toplumun büyük bir kesimi türlü yollarla kısıtlandı. Genç kızlar üniversitelere başörtüleri ile giremedi, kılık-kıyafetleri nedeniyle gençler eğitim haklarından mahkûm bırakılarak ikna odaları eliyle inançlarından vazgeçmeye zorlandılar. Katsayı adaletsizliğiyle gençlerin istedikleri okulda eğitim almalarının önü kapatıldı. Kamu görevlileri eşleri başörtülü olduğu için fişlendi. Siyasi görüş ve inancından dolayı insanların; çalışma, eğitim, ibadet, düşünce ve ifade özgürlükleri gibi temel hakları engellendi. Ülkesi için, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi “yeşil sermeye” adı altında kategorize edildi, ötekileştirildi.” Dedi.

Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme mücadelesine kararlılıkla devam ettiklerini belirten Nalça, şunları kaydetti:

 “28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına “balans ayarı” vermeye çalışanlar, Aziz Milletimiz tarafından kısa sürede balans ayarına uğradılar. Türkiye’ye sözde ayar vermeye kalkan, milletimizin elinden geleceğini, haklarını ve huzurunu alan karanlık darbe dönemleri, milletimizin 15 Temmuz gecesi verdiği mücadele ile bir daha yaşanmamak üzere tarihe gömüldü. Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini egemen kılma, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Türkiye Yüzyılı yolunda daha emin adımlarla yürüyor, 21 yıldır her şartta ve koşulda darbeler karşısında yanımızda olan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.” Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN