Oy sayısı 1 milyon 763'binin üstüne geçti

28 Mayıs'ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanı 2. Tur Seçimi için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşların oy verme işlemi sürüyor. YSK'nın açıkladığı verilere göre yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olanların kullandığı oy sayısı 1 milyon 763'binin üstüne geçti.

Oy sayısı 1 milyon 763'binin üstüne geçti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçiminin 2’inci turu için yurt dışı seçmen kütüğüne bağlı vatandaşların oy verme devam ediyor. 20 Mayıs Cumartesi günü başlayan oy verme işlemlerine yüksek katılım gerçekleştiriliyor.

 Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlar yurt dışı temsilciliklerinde ve sınır kapılarında oy kullanan seçmenlerin sayısı YSK’nın açıkladığı verilere göre 1 milyon 763’binin üstüne geçti. İkinci tur seçimlerin için bazı yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemi son buldu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oy kullanılacak gümrük kapılarını belirlemişti. Edirne ve Trakya'nın diğer sınır kapılarında günler öncesinden hazırlıklar tamamlanmıştı. Kapıkule Sınır Kapısı'nda oy kullanacak yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren gelerek oyunu kullandı. Sınır kapılarında 20 Mayıs Cumartesi günü sabah 08.00'de başlayan oy verme işlemi, 28 Mayıs Pazar saat 17.00'ye kadar sürecek. Sınır kapılarındaki oy verme işlemi 24 saat sürecek.

14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlere oy verme işlemi 12 günden 5 güne indirildi. Oy verme işleminin 5 güne indirilmesine rağmen oy kullanma oranının yüksek olması ön plana çıktı. 

Yüksek katılımla beraber 28 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı Seçiminin 2. Turu için oy kullanan yurt dışı seçmen sayısının rekor bir seviyeye ulaşması bekleniyor.

 Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ