• Haberler
  • Edirne
  • Öğrencilerin geri dönüşüm defilesi ilgiyle izlendi

Öğrencilerin geri dönüşüm defilesi ilgiyle izlendi

Edirne'de Ticaret Borsası İlkokulu öğrencileri, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında, geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan kıyafetlerle defile gerçekleştirdi.

Öğrencilerin geri dönüşüm defilesi ilgiyle izlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Öğrenciler geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan kıyafetleri defilede sergiledi.

Çevreyi koruma ve geri dönüşüm bilinci oluşturmak amacıyla atık malzemelerden kıyafet oluşturup defile yapan öğrenciler, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan öğrenciler, büyük alkış topladı.

Ticaret Borsası İlkokulu tarafından Devecihan Kültür Merkezi'nde düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Defilede öğrenciler Cumhuriyet'in 100. yılına özel geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan kostümler giyerek podyuma çıkarken, minik bir öğrencinin Türk bayrağı motifli plastik tabaklardan yaptığı elbise ise büyük alkış aldı.

Programda konuşan Okul Müdürü Azize Turan, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümünü beraberce kutlamanın sevincini yaşadıklarını ifade etti.

Tarihte eşine ender rastlanan bir bağımsızlık mücadelesi yürütülmüş,  yediden yetmişe, kadınıyla erkeğiyle kahramanca vatan toprakları savunulmuş ve bu milli  mücadelenin sonucunda da  Cumhuriyetin kurulduğunu hatırlatan Turan, Kurtuluş Savaşı'nın, milletin var olma savaşı, Cumhuriyet'in  ise yeniden dirilişin sembolü olduğunu aktardı.

Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde milletçe birlikte kurulan Cumhuriyetin tüm değerlerini geleceğe taşımak ve milli manevi değerlerini korumanın görev ve sorumluluğunun bilincinde olduklarını belirten Turan, "Tarihe şanlı mücadelemizi altın harflerle yazdırmış olan bu büyük milletin bir ferdi olmaktan büyük bir  mutluluk duyuyoruz. Başta Gazi Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ve Türk Milletinin omuz omuza verdiği Kurtuluş Savaşı sonrasında elde edilen bu büyük şanlı zaferi,  Ülkemizi ve Cumhuriyetimizi korumak, hepimizin bir vatandaşlık görevidir" dedi.

Turan'ın konuşmasının ardından öğrenciler, müzikli gösterilerle Atatürk'ü andı. Müzikli gösterilerin ardından sahneye çıkan diğer öğrenciler ise gazete kağıtları, plastik tabak ve bardaklar, poşet, pet şişe kapağı gibi Cumhuriyet'in 100. yılına özel geri dönüşüm malzemeler kullanılarak hazırlanan kırmızı beyaz kıyafetleri görücüye çıkardı.

Devecihan Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, kurum müdürleri ve veliler katıldı. 

Fahrettin Baydar