Müzede kurulan sofrada oruçlarını açıyorlar

Türk Kızılay ve Trakya Üniversitesi iş birliğiyle Sultan II. Bayezid Külliyesi İmaret Müzesinde kurulan iftar sofrasıyla Osmanlı'nın zengin kültür mirası bugüne taşınıyor.

Müzede kurulan sofrada oruçlarını açıyorlar
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Geçmişte ihtiyaç sahipleri için yemek kazanlarının kaynadığı imarette ramazan için de bu gelenek yaşatılıyor.

Hayırseverlerin bağışladığı erzaklarla Türk Kızılay mutfağında hazırlanan yemekler, her gün iftar saatine yakın geçmişte imaretin aşçısının adını taşıyan Aşçı Yahya Baba mutfağına getiriliyor.

Osmanlı mutfak geleneğinin yansıtıldığı yer sofrasını andıran masalara oturan vatandaşlar, ezanın okunmasıyla tarihi yapıda dualarla oruçlarını açıyor.

TÜRK KIZILAY MİSYONUNU SÜRDÜRÜYOR

Türk Kızılay Edirne Şube Başkanı Ayhan Demir de Sultan II. Bayezid Külliyesi İmaret Müzesi'nin geçmişte verdiği hizmete uygun şekilde restore edilerek yeniden düzenlendiğini anımsattı.

Üniversite ve Türk Kızılay iş birliğinde ramazan başından bu yana iftar verdiklerini aktaran Demir, "İmarethanemiz burada halkımızla bütünleşerek gerçek ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını giderme noktasında kendi misyonunu yerine getirmeye başlamış durumda. Türk Kızılay tarihten getirdiği misyonunu imarethanede Trakya Üniversitesi ile gerçekleştiriyor." dedi.

Yeniimaret Mahalle Muhtarı Neslihan Dönmez Dürüktaş ise geleneğin müze sayesinde devam ettiğini dile getirdi. Her akşam müzede iftar saatinde güzel bir atmosfer oluştuğunu anlatan Dürüktaş, emeği geçenlere teşekkür etti.

Mahalle sakinlerinden Ayşe Gilan da tüm vatandaşların her gün birlik beraberlik içinde iftar yaptığını kaydetti. Müzede iftar yapmanın huzur verdiğini aktaran Gilan, "Yardımlaşma örneğini devam ettirdiği için Türk Kızılay ve üniversiteye çok teşekkür ederiz." dedi. AA

ANADOLU AJANSI