Meriç Nehri'nde en kurak ocak ayı, 4'de 1 oranında akıyor

Edirne'nin önemli su kaynaklarından Meriç Nehri,  Devlet Su İşleri (DSİ)'nin verilerine göre son 4 yılın en kurak ocak ayını yaşıyor. Sürekli taşkınlarla gündemde olan nehirde uzun yıllar ölçümüne göre ise 4'de bir oranında akıyor.

Meriç Nehri'nde en kurak ocak ayı, 4'de 1 oranında akıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de yaşanan kuraklık önemli su kaynaklarından Meriç Nehri’ni vurdu. Nehirde, DSİ Edirne 11’nci Bölge Müdürlüğü verilerine göre son 4 yılın en kurak ocak ayını yaşıyor. Bulgaristan’dan doğarak tarım bereketli topraklarını sulayan Meriç Nehri’nde yaşanan debi düşmesi yatağında adacıkların oluşmasına neden oldu. DSİ’nin Suakacağı İstasyonu ölçüm istasyonu verilerine göre Meriç Nehri 2021 yılı ocak ayı ölçüm ortalamasına göre 394 Metreküp/saniye akıyordu. Bulgaristan ve Edirne’de mevsim yağışları olmaması nedeniyle yaşanan kuraklık 2022 yılının ocak ayında da  devam ederek nehir debisi ortalaması 311 metreküp/saniyeye düştü. Nehirdeki düşüş 2023 ocak ayı ortalamasında 111 metreküp/saniyeye kadar düşüp, 2024 yılının 11 günlük ortalamasında ise 57 metreküp/saniye ile dip seviyeyi gördü. Ayrıca nehrin uzun yıllar ölçümü verilerine göre (1980 yılından bu yana) 4’de 1 oranında aktığı açıklandı.  Sürekli taşkınlarla gündemde olan nehirdeki düşüş uzmanlar ve üreticiler arasında endişe verici olarak karşılandı.

‘YAĞILAR YETERLİ DEĞİL’

Trakya Üniversitesi Bitki Islahı ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Yalçın Kaya,yağışların yeterli olmadığını belirterek yaşanan kuraklık nehirlerdeki debileri düşürdüğünü söyledi. Yağış olmadan üretim olmayacağına dikkat çeken Kaya, “ Yağışlar bu yıl geldi ama yeterli değil gerçek anlamda. İyi bir verim almak için bu yağışların devamlı olması lazım. Nehir debilerin düşüşte olması kuraklığın yaşanması demektir. Üretim olması için nehirlerin dolu olması gerekir. Toprak suya doyarsa üretim olur.”dedi.

‘BİR ZAMANLAR TAŞKINLAR OLUYORDU, ŞİMDİ KURAKLIK’

Buğday üreticilerinden Mehmet Demir’de, taşkınlarla gündemde olan nehirdeki kuraklığın üzüntü verici olduğunu belirterek,  “Bölgede yağışlar çok düşük. Yağışların olmaması nehirlerdeki su debilerini düşürdü. Bundan 5 yıl önce Meriç ve Tunca nehirlerimizde taşkınlar oluyordu. Karlar eriyip nehir suları bu dönemde çok yüksek akıyordu. Şimdi çok az akıyor.” şeklinde konuştu.

‘KAR YAĞIŞI OLMAMASI KURAKLIK YAŞANMASINA NEDEN OLUYOR’

Edirneli emekli Rıza Ural’da bölgede kar yağmadığı için nehirlerde kuraklığın yaşandığına vurgu yaptı.  Ural, “Geçmişte kar yağdığında okula bile zor gidiyorduk. Her taraf kar içindeydi. Şimdi kuraklık çok. Yağmur bile yağmıyor. Bu kuraklık biraz can sıkıcı. Meriç Nehri bu yıl değil geçtiğimiz yıl ondan önceki yıl da az akıyordu ama bu yıl iyice düştü.” diye konuştu. Meteoroloji verilerine göre Edirne’de Kasım 35, Aralık ayında ise metrekareye 70 kilo yağış düştüğünü açıkladı. Bu verilere göre bölgede son 2 ayda uzun yıllar ortalamasının gerçekleştiği ifade edildi.

Ali Can Zeray

EBRU YILDIZ GÜNENÇ