Mahalle Afet Gönüllüleri Başvuruları sürüyor

Edirne'de 4 pilot mahallede başlayan mahalle afet gönüllüleri başvuruları sürüyor. Edirne MAG AMESAR İl Koordinatörü Tuğberk Emre Aktaş 4 mahallede toplam 100 afet gönüllüsü hedeflediklerini belirtti.

Mahalle Afet Gönüllüleri Başvuruları sürüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne MAG AMESAR mahalle muhtarlarıyla görüşerek 'Mahalle Afet Gönüllüleri' projesine start verdi.

Ülke genelinde olası depremin ardından arama ve kurtarma çalışmalarını etkili şekilde sürdürmek için muhtarlardan destek isteyen MAG AMESAR ekipleri,  Kocasinan, Atatürk ve Abdurrahman mahallesi muhtarlarıyla görüşerek “Mahalle Afet Gönüllüleri” projesi için ilk adımı atmıştı.

Edirne MAG AMESAR İl Koordinatörü Tuğberk Emre Aktaş, Şükrüpaşa, Abdurrahman, Kocasinan ve Atatürk mahallesinden toplamda 100 mahalle afet gönüllüsü hedeflerinin olduğunu aktardı.

Mahalle muhtarlarının projeyi desteklediğini söyleyen Aktaş, “Mahalle muhtarlarımızın teşviği ve büyük desteği ile yürütülen başvuru çalışmaları şu an 30 başvuru civarında. Her mahalle belirli bir sayıya ulaştıktan sonra tanışma toplantısı düzenlenerek proje detaylarını ve MAG AMESAR hakkında bilgi alıyor. Toplantı sonucunda devam etmek isteyen mahallelilerimiz 36 saatlik eğitim programına başlıyor. Eğitim sürecinde afet bilinci ve gönüllülük, hedef arama kurtarma, afet psikolojisi, temel yangın söndürme, ilk yardım, afet haberleşmesi gibi eğitimlerimiz olacak. Eğitimi başarı ile tamamlayan mahalle afet gönüllüsü olacak.” Dedi.

Eğitim alan gönüllülerin İl genelinde ve ülke genelinde profesyonel ekiplerle çalışabileceğini belirten Aktaş, afet gönüllülerinin AFAD koordinesinde çeşitli etkinliklerde de görev alabileceğini dile getirdi. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ