Kurulumu tamamlanan seralar üreticilere teslim edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Alternatif Üretim Yöntemlerinin Geliştirilmesi çerçevesinde, kurulumu tamamlanan seralar törenle üreticilere teslim edildi.

Kurulumu tamamlanan seralar üreticilere teslim edildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım ve Orman Müdürlüğünce Edirne Örtü Altı Üretim Alanlarının Revizyonu ve Sera Kurulumu projesi ile oluşturulan seraların teslimi için tören gerçekleştirildi.

Sera teslim töreni İstasyon Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

 Devlet desteğiyle ilde çok sayıda çiftçi serasını aktif hale getirdi.  Mevcut seraların büyüklüğü 46 bin metrekareden 79 bin metrekareye çıkarıldı.

Yeni kurulan 40 sera üreticilere teslim edildi.

Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Ardından Örtü Altı Üretim Alanlarının Revizyonu" ve "Sera Kurulumu" projelerine ait tanıtım videosu izlendi.

Törende konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer, Türkiye'nin en fazla ihtiyacı olan konunun üretim olduğunu ve her alanda üretimi teşvik etmenin katma değer oluşturulması açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Örtü altı tarım alanlarının çoğaltılması gerektiğini belirten Sezer, “Geldiğimizden beri Karaağaç Mahallesi'nin İstanbul'a sebze ihracatı yapıldığını anlatıyorlar. Kamyonlarla hallere giderdi diye. Şimdi pazarı gezdiğimde sebzelerin Antalya'dan geldiğini duyuyoruz. Bu bizim ilimiz açısından üzücü bir olay. Burada bizim bir kaybımız var. Bu kaybı modern tekniklerle telafi etmemiz lazım.  Kentte yaklaşık 80 dönüm alanda seracılık yapılıyor ve bu yeterli değil. Örtü altı tarım alanlarının çoğaltılması gerekiyor ve bunu konuda ne gerekiyorsa yapacağız.” Dedi.

Sezer, 40 seranın dağıtımını ve mevcut olan seraların da örtülerinin yenilenmesini sağladıklarını aktardı.

Sezer, 60 atıl durumda olan seranın düzenlemesini yaparak çiftçilerle buluşturacaklarını ve Bu yıl tüm kaynakları tarıma yönlendireceklerini söyleyerek çiftçilere her konuda destek olacaklarını dile getirdi.

Bu yıl 18 sulama projesi gerçekleştirdiklerinin altını çizen Sezer, şunları kaydetti:

“Sulama projelerinden de bahseden Vali Sezer, Hamzadere ve Meriç Sulama Projeleri için harekete geçildi ve yarım kalan işler bu sene tamamlandı. Yaklaşık 5 bin hektar alan Mayıs ayı itibariyle sulamaya açılacak. Meriç'te bu sene 5 bin hektarı sulamaya açacağız. Önümüzdeki yıl da yine 2 bin 800 hektarı sulamaya açacağız. Çömlekköy Barajı'nın ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların devam ettiğini aktaran Vali Sezer, "İlçe gezilerimizde bize sulamayla ilgili olarak ne talepte bulunduysalar onu gerçekleştirdik. Bu sene 18 sulama projesini gerçekleştirdik. Birçoğunun ihalesi yapıldı. Tohum desteği noktasında da yerli ve milli tohum özellikle ayçiçeği noktasında onlara da destek olmaya çalışıyoruz. Seracılığa da çok veriyoruz. Bu 80 dekarı 200 dekara çıkarmamız gerekiyor.”

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise, üreticilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek Edirne'nin verimli topraklarıyla tarım kenti olduğunu aktardı.

Aksal, hükümet olarak bu toprakları daha verimli hale getirmek için mücadele verdiklerini söyledi.

Devlet desteği ile seralar kuran ev sahibi üretici Münüre Güler de konuşma yaptı.

Kentteki üretimi arttırmayı hedeflediklerini aktaran Güler, “üretimlerle kendi yetiştirdiğimiz ürünleri yerel pazarlarda halkımızın beğenisine sunmaktayız. Bu işin devamlılığını sağlayabilmek, halkımıza daha iyi hizmet sunabilmek adına oğlumuzu da Ziraat Mühendisliği’ne yönlendirerek pratik ve akademik bilgiyi birleştirerek bu günlere getirdik. Şimdi bu yeni projelerle üretimimizi bir adım daha ileriye taşıyarak, kentimizdeki üretimi arttırmayı hedefliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Üretimi, verimi, kaliteyi ve kapasiteyi arttırmayı hedeflediklerini ifade eden Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, şunları kaydetti:

“Yerinde üretim yerinde tüketim anlayışı içerisinde, kendi kendine yeter bir il olmayı, üretimi, verimi, kaliteyi ve kapasiteyi arttırmayı, tüketicilerin kaliteli, uygun fiyatlı, taze ürünlere ulaşmalarını amaçlıyoruz. Bunlardan birisi 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleştirdiğimiz orta atıl üretim alanlarımızın revizyonu projemizdi. 84 üreticimiz faydalandı. Sera kurlumu projesinde ise 24 tanesi merkez ilçemizde, 16 tanesi de Keşan ilçemizde olmak üzere toplamda 40 adet seranın kurulumunu gerçekleştirdik.”

Konuşmaların ardından sera teslimi yapılarak Sezer ve beraberindeki heyet, temsili sebze ürünler pazarını ziyaret etti. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar