Kuraklık ayçiçeği üretimini düşürdü

   Edirne'de ayçiçeği hasadının yüzde 95'i tamamlandı. Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Trakya bölgesinde sert geçen kuraklığın ardından ayçiçeği verimlerin de geçen yıla göre üretimde düşüş yaşandığını söyledi.

Kuraklık ayçiçeği üretimini düşürdü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Trakya bölgesinde yaşanan aşırı kuraklık ve mevsim yağışlarının yetersiz kalması ayçiçeği üreticisini de etkiledi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, bölgede ayçiçeği hasadının yüzde 95’inin tamamlandığını söyledi.
Kuraklığa bağlı olarak ayçiçeği üretiminde düşüş yaşandığını belirten Kırbiç, bölgede ve iç Anadolu bölgesinde ekim alanlarının daraldığını ifade etti.

Kırbiç, “Bu yıl ülkemizde yaşanan kuraklık neticesinde ülke üretiminde bir düşüş yaşandı. Geçen yıl ülkede ayçiçeği üretiminde rekor bir üretim oluşmuştu. Fiyatlardan üreticinin gelirinde düşüş yaşandığı için ekim alanlarında özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde ekim alanları daraldı. Bunun yanı sıra kuraklıktan dolayı ülke üretiminde büyük düşüş yaşandı.” Dedi.

Trakya bölgesinde sert kuraklığın yaşandığı bölgeler olduğuna değinen Kırbiç, “Edirne’nin de bu bölgeler arasında yer aldığını söyledi.
Kırbiç şu ifadelere yer verdi; “Trakya'ya geldiğimizde kuraklığın daha sert etkisini gösterdiği bölgeler var. Edirne'de bunlardan birisi. Tekirdağ'da 4 ilçesi daha fazla etkilendi. Bazı bölgelerde biçilmeden tarlada bırakılan ürünler dahi oldu. Bu da tabi ki üretimde bir düşüş yaşandı. Sıcaklıklardan dolayı yağ oranlarında da bir düşüş yaşandı. Daha sonraki hasatlarda ilk günlerde biraz daha düzelme oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda böyle kuraklık yaşamayız. Bu kuraklık Ekim ayının gelmesine rağmen devam ediyor. Trakya'da bazı bölgelerde yağış oldu. Edirne'de hala bir yağış yok. Önümüzdeki günlerde bir yağış alabilirsek üreticimiz için iyi olacak. Buğday ekim dönemi geldi yağış olması ile birlikte üreticilerimizde buğday ile ilgili daha iyi bir çalışma yapabilir.” Şeklinde konuştu.
 

KUMRU ÖNGÜN