Korudağ Balı Coğrafi İşaretine Kavuştu

Keşan Belediyesi tarafından yürütülen Korudağ Balı'na coğrafi işaret alınması projesi tamamlanarak, Keşan'ın bir değerinin daha markalaşması sağlandı.

Korudağ Balı Coğrafi İşaretine Kavuştu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Korudağ Balı Coğrafi İşaret Tanıtım Töreni düzenlendi. Kunduracılar Çarşısı’nda gerçekleştirilen törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kırım, Keşan TSO Meclis Üyesi Tarık Özbek, belediye meclis üyeleri, bal üreticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“BU BELEDİYEDE BİR İLK”

Korudağ'ın eşsiz iklimi ve çevresindeki doğal bitki örtüsü sayesinde benzersiz bir tat profiline sahip Korudağ Balı’nın kalitesini tescillediklerini belirten Helvacıoğlu, “Korudağ Balı’nın kökenini korumak, üretim yöntemlerini standartlaştırmak ve tüketicilere güvence vererek, balımızın orijinal ve kaliteli olduğunu garanti ettik. Üreticilerimize de bölgesel ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacak bu eşsiz lezzetin dünya çapında tanınırlığı ve değeri artacak, bölgenin ekonomik potansiyeli desteklenecek ve yerel üreticilerin gelirleri artacak. Bal üreticilerimiz, Keşan Belediyemiz ve Keşan’da yaşayan tüm hemşehrilerimiz için bu bir gururdur. Ünlü bal firmaları Keşan’dan teneke teneke bal alıyorlar. Bizim balımızı ambalajlayarak satıyorlar. Biz Keşan’ımızın balda markalaşması gerektiğine karar verdik. Bütün Türkiye’de bal gibi bal bizim balımızdı. Biz de Korudağ Balı’na 2 yıldır Kalkınma Ajansımızla birlikte coğrafi işaret almak için çalışıyoruz. Bu belediyede bir ilk. Keşan Belediyesi olarak Keşan’ın markalarına sahip çıkıyoruz.”

“KEŞAN’IN MARKALAŞMASI DA BELEDİYENİN GÖREVİ”

Korudağ Balı’nın coğrafi işaret işlemlerini tamamladıklarını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Keşan’ımızın yeni bir değer ile daha markalaşmasını sağladık. Keşan markalarıyla büyüsün, büyüdükçe de markalaşsın istiyoruz. Keşan’ın markaları olmak zorunda. Keşan’ın markalaşması da belediyenin görevi. Keşan’ımızın yöresel değerlerine sahip çıkmak ve geliştirmek için hep birlikte çalışıyoruz. Kıymetli olan Korudağ balımızı daha da kıymetlendirmek ve katma değer yaratmak için ortak bir çaba gösterdik. Bugün artık Keşan’ın bir markası daha var, Korudağ balı. Bal gibi bal. Yeni dönemde Mecidiye kavununu da markalaştırmak için çaba sarf edeceğiz. Bölgenin değerlerini ortaya koymalıyız. Çünkü çok iyi biliyoruz ki; yöresel ürünlerin tescillenmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere bırakılmasıyla ekonomimiz de ivme kazanacak. Bal üreticilerimizin emeklerini kazanca dönüştürüyoruz. Korudağ ayçiçek balımızın coğrafi işareti ile bölge arıcılığımız daha da gelişecek. Keşan Kent Hizmetleri şirketimizle ilgili bir planımız var. Bu balı kahvaltı balı şeklinde paketleyeceğiz. Otellerde, kahvaltı solanlarında, marketlerde Korudağ Balı’nı göreceksiniz. Üretime geçiyoruz. Yeni dönemde Kent Hizmetleri’nde istihdam yaratacağız, Korudağ Balı’nı markalaştıracağız. Ben bu süreçte emek veren, başta Kalkınma Ajansımız ve Genel Sekreterimiz Mahmut Bey’e, Gıda Mühendisimiz Seda Hanım’a, Ticaret ve Sanayi Odası’na, Ticaret Borsası’na, üreticilerimize, Türk Patent Kurumuna, Karadeniz Teknik Üniversitesi Hocamız Sevgi Hanım’a ve belediye personelimize teşekkür ediyor, Keşan’ımıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

“KORUDAĞ BALI KEŞAN’IN BİR MARKA DEĞERİ OLARAK TÜM TÜRKİYE’DE TANINACAK”

Daha sonra söz alan Şahin ise Keşan’dan yeni bir marka doğduğunu dile getirerek, “Neden arıcılarımız emeklerinin karşılığını almasın? Korudağ Balı Keşan’ın bir marka değeri olarak tüm Türkiye’de tanınacak. 2 yıldır bu konuda çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda Mecidiye kavununa coğrafi işaret alınması için çalışmalarımız sürüyor. Ürünler markalaştırılarak, üretim şekli değiştirilerek tüm Türkiye’nin hizmetine sunulmuş olunuyor. Bölgede sera projesini de yaptık. Kalkınma Ajansı olarak Keşan’ın taleplerinin yanında olduk.  Birlik ve beraberlikle çalışarak zenginleşeceğiz. Bu ürünleri fuarlarda anlatalım, tanıtalım, satış yapalım. Bu güzel çalışma için, proje için Mustafa Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

            Konuşmaların ardından katılımcılara bal ikram edildi.  Haber Merkezi

HABER MERKEZİ