'Kız çocukları daha çok desteklenmeli'

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi.

'Kız çocukları daha çok desteklenmeli'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla Edirne Çocuk hakları Derneği tarafından yazılı basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan basın açıklamasında dünyanın farklı coğrafyalarında olmalarına rağmen kız çocuklarının benzer sorunlarla karşı karşıya oldukları belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Farklı coğrafya, farklı iklim, farklı kültürler olsa da, ne ilginçtir, söz konusu toplumsal cinsiyet eşitliği olduğunda farklılıklar bir anda ortadan kalkıyor. İnsan zekasının, yapay zekayı üretebildiği, teknolojiyle sınırları zorladığı 21. Yüzyılda, kız çocukları için farkındalık oluşturmayı, dolayısıyla toplumsal cinsiyet eşitliğini, daha doğrusu eşitsizliğini konuşmak zorunda olmak aslında utanç meselesi. Ama, tartışmaktan ve konuşmaktan kaçacak yerimiz yok. Gerçekler, gün gibi ortada.

Kız çocukları, eğitim, sağlık, güvenlik açısından baktığımızda hala ikinci planda. Birçok ülkede, kız çocuklarında okullaşma oranı erkek çocuklarından daha düşük. Ülkemizde de, özellikle kırsalda yaşayan kız çocuklarının, sekiz yıllık zorunlu eğitimden sonra, farklı nedenlerle okuldan uzaklaştırıldığını görmekteyiz. Tarla, bağ, bahçe işleri, ev içi işler, kardeş, yaşlı bakımı gibi yeniden üretime katılmanın yanı sıra, aileler, toplumsal baskı ve güvenlik gibi nedenlerle kız çocuklarını uzak bir okula göndermek istemiyor. Ayrıca, kardeş sayısı çok olan ailelerde, yoksulluk nedeniyle okuma önceliği erkek çocuklarda oluyor. Erkek çocuklar, ortaöğretimin ardından, koşullar zorlanarak da olsa üniversiteye yönlendirilirken, kız çocuklarının payına düşen, ara tatillerde eve gelen abinin çamaşırlarını yıkamak, önüne sevdiği yemekleri koymak oluyor.
Oysa, eğitim hakkından kız çocukları da tam olarak yararlanabilse, durum biraz daha farklı olacak. Zorunlu eğitimden sonra, kız çocuklarının eğitim almasının önündeki tüm engellerin kalkması gerek. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temelinde kız ve erkek çocukların nitelikli eğitim alma hakları var. Kız çocukları da okula gidebilsin diye yıllardır yapılan sosyal sorumluluk projeleriyle, istenilen noktaya gelinememesini sorgulamak gerek. Eksik kalan ne varsa uygulamak için, yine eğitimcilere ve yöneticilere büyük iş düşüyor. Tüm çocukların, ama mutlaka kız çocuklarının eğitimlerini tamamlamalarını sağlamak.”

Edirne Çocuk Hakları Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, dünyanın her yerinde, savaşlardan, ekonomik zorluklardan, olağanüstü durumlardan ve doğal felaketlerden en fazla etkilenenler kız çocukları eğitimlerinin devam ederek, döngünün kırılması ve daha sağlıklı toplumlar için kız çocuklarının daha da desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, çocuğun üstün yararı anlayışıyla attığımız her adımda şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da kız çocuklarına yönelik her türlü ihmal, istismar ve suiistimalin karşısındayız. Geleceğin yarısı olan kız çocuklarına yapacağımız en doğru yatırım, onlar için ekonomik, toplumsal,  kültürel ve politik tüm araçlarla, doğru yolda atılacak doğru adımlar olacaktır. Tüm çocukların, ancak, öncelikle kız çocuklarının şiddetten ve ayrımcılıktan uzak eğitim alabilmeleri ve geleceğe daha güçlü bireyler olarak yetişmeleri için yetkilileri ve toplumun her kesimini 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Farkındalık gününde sorumluluk almaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.  

Fahrettin Baydar