Kar yağışı çiftçinin yüzünü güldürdü

Edirne'de kuraklık endişesi yaşayan çiftçileri, yağmurların ardından gelen kar yağışı sevindirdi.

Kar yağışı çiftçinin yüzünü güldürdü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

Son yılların en kurak döneminin yaşandığı Edirne’de yağmurların ardından gelen kar yağışı, çiftçiye umut oldu.

Türkiye’nin tarımda öncü kentleri arasında yer alan Edirne’de uzun süren kuraklığın ardından etkili olan kar yağışı, ürününü kuru toprağa eken çiftçi için adeta "can suyu" oldu. Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı ve Bulgaristan’a sınır köylerinden birisi olan Hamzabeyli’de sabaha karşı başlayan sağanağın yerini kar yağışına bırakmasının ardından bölgede sevinç yaşandı.

Karın, hem tahıllarda verimi arttıracağını, hem de önümüzdeki yaz döneminde olası bir kuraklığı engelleyeceğini file getiren çiftçilerinde yüzü güldü.

Rahat bir nefes alan üreticiler, yağışların bir süre daha sürmesini umut ediyor. Toprağı besleyen kar, kurak bir dönemin ardından ilaç gibi geldi.

Uzun süredir yağmur ve kar yağmasını beklediklerini belirten Hamzabeyli Köyü sakinlerinden Recep Apaydın, "Ürünlerimizi ektik inşallah bereketli olur. Kar köylülerin çok istediği bir şeydir biz de çok sevindik" şeklinde konuştu.

Hamzabeyli köyü sakinlerinden Alettin Köse, "Çiftçilerin düğünü bayramı. Bu sene buğdayları kuruya ektik. Yağmur da az düştü. Şimdi çıkmak üzere olan ekinlerin üzerine kar düşmesi örtü oldu. Hem kıştan koruyacak hem de toprağa nemini verecek. Çiftçiye altın gibi bir şey bu" dedi.

Süleyman Güre, tohum ekiminin ardından etkili olan karın tam zamanında geldiğini ve sevindiklerini dile getirdi.

Hamzabeyli Köyü’nde çiftçilikle uğraşan Azim Civan, Çok sevindiklerini ve uzun zamandır kar yağmasını beklediklerini belirterek, geçtiğimiz günlerde etkili olan yağmurun ardından şimdi de kar yağmasının çok bereketli olduğunu belirtti.  Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN