Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına çalışmalar devam ediyor

İçişleri Bakanlığı tarafından kadına şiddetin engellenmesi ve bu konudaki duyarlılığı artırmak amacıyla uygulama gerçekleştiriliyor. Edirne Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında '˜Kadına El Kal-Ka-Maz' sloganıyla hazırlanan broşürler Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçe pazarında dağıtıldı.

Edirne Valiliği'nin koordinesinde gerçekleştirilen , "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede 5 Milyon Erkeğe Bilgilendirme ve Farkındalık Eğitimlerinin Verilmesi" projesi kapsamında "Kadına El Kalkamaz" konulu farkındalık çalışmaları gerçekleştiriliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından kadına şiddetin engellenmesi ve bu konudaki duyarlılığı artırmak amacıyla çeşitli uygulamalar gerçekleştiriliyor. Edirne Valiliği koordinesinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında '˜Kadına El Kal-Ka-Maz' sloganıyla hazırlanan broşürler havsa ilçesindeki pazarda dağıtıldı.

Pazarı dolaşarak Kadına El Kal- Ka-Maz projesi kapsamında hazırlanan broşürleri dağıtan Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri farkındalık oluşturmayı amaçladı.

Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından erkek vatandaşlara dağıtılan broşür ile bilgilendirme yapıldı. Ekipler aile içi ve kadına şiddetle mücadele çalışmalarının önemi anlatıldı ve bilgilendirme yapıldı.

KADES uygulamasının tanıtımı ile son yıllarda artış gösteren kadına şiddet olaylarının önlenmesi, şiddet gören veya şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlara ulaşılabilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Havsa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçede ziyaretler gerçekleştirildi. Havsa ilçesinde kurulan pazarda stant kuran ekipler Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) ile ilgili broşür dağıttı.

Uygulamayı detaylı olarak anlatan ekipler tek bir butonla şiddete karşı korunabileceklerini kadınlara belirtti. Vatandaşlara uygulamanın önemini anlatan ekipler, cep telefonlarına yüklenen program ile kadınların şiddete karşı yardım taleplerine en kısa sürede cevap verildiğini böylece oluşabilecek zaman kaybının önüne geçildiğini aktardı.

KUMRU ÖNGÜN