İSTANBUL'UN FETHİ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şubesi Edirne Devlet Konuk Evinde basın açıklaması düzenledi. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, İstanbul'un fethinin 569'uncu yıl dönümünü etkinlikler ile kutlayacaklarını söyledi.

İSTANBUL'UN FETHİ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Devlet Konuk Evinde düzenlenen toplantıda Edirne'nin köklü gelenekleri ve muhteşem yapılarıyla, yeryüzündeki en müstesna şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şube Başkanı Abdülhamit iriş,"Pandemi dolayısıyla geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz birçok programa ara vermek zorunda kaldık  Bu sene coşkulu bir şekilde programlarımızı yapmaya devam edeceğiz.Her yanından tarih fışkıran Edirne, köklü gelenekleri ve muhteşem yapılarıyla, yeryüzündeki en müstesna şehirlerden birisidir. İçinde yaşamaktan onur duyduğumuz Edirne'miz, yüzlerce eserin yanında binlerce tarihi kişiliği de sinesinde barındırmıştır. Bu kişilerin başında da hiç kuşkusuz; alınamaz denen İstanbul'u fethederek komutan ve askerleri ile hadis-i şerifteki müjdeye mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han gelir."ifadelerini kullandı.

"Herkesi bu coşkuya ortak olmaya davet ediyoruz"

İriş, İstanbul'un Fethi yürüyüşünün Edirne'de 17'nci kez gerçekleştireceğini kaydetti.

            İriş,"Bizler AGD olarak 2006 yılından beri milletimizin hislerine tercüman olarak İstanbul'un fethini Edirne'den başlayarak kutluyoruz. Fatih'in fetih yoluna çıkışını sembolize eden 'İstanbul'un fethi Edirne'den başlar' programımızı mehteran ekibiyle Tophane semtinden başlatacağız. 21 Mayıs Cumartesi günü 17'nci kez gerçekleştireceğimiz bu anlamlı etkinliğe Edirneli hemşerilerimizi davet ediyoruz." Şeklinde Konuştu.

                Düzenlenen Toplantıda  Siyer-i Nebi Yarışmasıyla ilgili de bilgi veren İriş, "Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler iyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne hâkim olması için gayret ediyoruz. Hangi düşünceden olursa olsun her insanın insan olmakla yeryüzünde en değerli varlık vasfına sahip olduğuna inanıyoruz. Her insana sevgiyle, şefkatle, merhametle yaklaşmak gerektiğine inanıyoruz."dedi.

Anadolu Gençlik Derneği'nin bilgili inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan müstesna bir kuruluş olduğuna dikkat çeken İriş, 'Yaptığımız çalışmalar çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı bir gençlik içindir. Yaptığımız çalışmalar, kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında ve adaletin tesisinde emek sahibi bir gençlik içindir." Şeklinde konuştu.

                İriş 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik olarak Ödüllü Siyer-i Nebi yarışması düzenleneceğini duyurdu.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şube Başkanı Abdülhamit iriş, 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik olarak düzenleyeceğimiz Ödüllü Siyer-i Nebi yarışması vesilesi ile binlerce gencimiz, insanlık için eşsiz bir örnek olan Peygamber Efendimiz'i (sav) daha yakından tanıma fırsatı bulacak. Bu yarışmanın en güzel hediyesi gençlerimizin Peygamber Efendimizin güzel ahlâkından izler taşıyacak tutum ve davranışları kuşanmaları olacaktır. Yarışmanın organizasyonunda görev alacak olan gönüllüler için de en güzel mükâfat, böyle bir hayra vesile olabilmektir" şeklinde konuştu.

Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şubesi'nin geleneksel olarak düzenlediği "İstanbul'un Fethi Edirne'den Başlar" etkinliği, 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü 18.00'de Tophane bayırından başlayacak olan Fetih Yürüyüşü'nün ardından mehteran konseriyle devam edecek.