• Haberler
  • Edirne
  • İsrail'in Refah kampına yönelik saldırısı protesto edildi

İsrail'in Refah kampına yönelik saldırısı protesto edildi

Edirne'de Bolca Ana Yemekhanesi önünde bir araya gelen üniversite öğrencileri, İsrail'in, Refah kentinde Filistinlilerin kaldığı kampa düzenlediği saldırıyı protesto etti.

İsrail'in Refah kampına yönelik saldırısı protesto edildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İsrail, Refah kentinde onlarca Filistinliyi bombalayarak şehit etmesinin ardından AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı (ÜNİAK) ve İHH İnsani Yardım Vakfı Edirne Temsilciliği organizasyonuyla öğrenciler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri, Bolca Ana Yemekhanesi önünde bir araya geldi.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile "Gazze'de soykırım var", "Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil", "Hepimiz Gazzeliyiz, hepimiz Hamasız", "Özgür Filistin" yazılı dövizler ve "Türkiye'nin üniversiteleri de ayağa kalkmalı" yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, slogan atarak Bolca Ana Yemekhanesi önünden rektörlük binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

 Peygamber Sevdalıları Vakfı Trakya Bölge Koordinatörü Ömer Bozkurt basın açıklamasını okudu.

Bozkurt, 8 aydır devam eden ve günden güne artan zulmü, soykırımı kınamak için toplanmadıklarını ve Siyonist devletin, dün gece "2371 BLOK" adını verdiği ve 4 gün önce güvenli bölge olarak nitelediği Refah bölgesine sığınan Filistinli sivilleri yakarak şehit ettiğini belirtti.

Bozkurt, kınama zamanının geçtiğini ve üniversitelerde, kampüslerde, dersliklerde, meydanlarda ve ulaşabildikleri her yerde kalben buğu etmenin ötesine geçip, harekete geçmenin zamanı olduğunu söyledi.

Bu davayı sadece yüreklerde değil gelecek nesillerde yaşatmak zorunda olduklarını dile getiren Bozkurt, “Titreyen her yürek, haykıran her dil Filistin için eylemdedir. Bizler bu davayı sadece yüreklerde ve dillerde değil, hayatımızın her alanında, şu an içerisinde bulunduğumuz kampüsümüzde, yarın içerisinde bulunacağımız iş yerimizde ve yetiştireceğimiz nesillerde yaşatmak zorundayız. O zaman, bugünü bir milat bilip, Aksa'nın bahçesinde, özgür Filistinli kardeşlerimizin evlerinde tekrardan bir araya geleceğimiz güne kadar, durmadan, yorulmadan, inancımızı kaybetmeden ve dünyevi kaygılar gütmeden bu davanın birer fertleri olacağımıza hep birlikte söz verelim. Bir Müslüman, bir insan olarak verdiğimiz bu sözü yerine getirebilmek adına, atacağımız ilk adımımız, dünyayı sermayesiyle yönetebileceklerini düşünen bir avuç Siyoniste ders vermek olsun! Özellikle, üniversitemiz içerisinde bulunan, kantinlerimizi zulme ortak hale getiren markaları tıpkı, Allah resulünün yapmış olduğu gibi, Müslüman ve insan olmanın verdiği sorumluluk gereği boykot edelim.” Dedi.

Tek başına ve yalnız olmadıklarını söyleyen Bozkurt,

Bütün dünyanın ve insanlığın zulme karşı bir arada olduğunu dile getiren Bozkurt, “ Eylemden ne olur demeksizin, her gün ve her saat Filistin için ribatta olan insanlık, devletleri harekete mutlaka geçirecektir. Bunun örneği geçtiğimiz hafta, 3 Avrupa ülkesi olan İrlanda, İspanya ve Norveç'in Filistin'i özgür bir devlet olarak tanımasıydı. Bundan sonra ne olacak biliyor musunuz? Biz inanıyoruz ki, bu eylemlerimiz çığ gibi bütün meclisleri saracak ve bütün devletler Filistin'i özgür bir devlet olarak tanıyacak. Ancak, bu bir son değil! Aksine yeni bir dünyanın başlangıcıdır. Biz yine inanıyoruz ki bundan bir sonraki gerçek, başkenti Doğu Kudüs değil, bizatihi Kudüs'ün kendisi olan ve içerisinde herkesin barış içinde yaşadığı Filistin devletidir.” Şeklinde konuştu. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN