İlçelerde yenilenen kütüphaneler düzenlenen törenle açıldı

Edirne'nin Süloğlu ve Lalapaşa ilçelerinde yenilenen halk kütüphanelerinin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam'ın katılımıyla yapıldı. Kütüphanelerin yaşamın önemli bir parçası olduğunu belirten Çam, kitap okumanın önemli olduğuna dikkat çekti.

İlçelerde yenilenen kütüphaneler düzenlenen törenle açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Süloğlu ve Lalapaşa ilçelerinde yenilenen kütüphanelerin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam'ın katımıyla yapıldı. Çam açılışta yaptığı konuşmada Kütüphanelerin yaşamın önemli bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Çocukların, gençlerin ve vatandaşların toplumsal ihtiyaçlarına uygun yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu belirten Çam, "Bu çalışmalar neticesinde pek çok vatandaşımız büyük şehirlere, büyük mekanlara gitme ihtiyacı hissetmeden kendi değerlerini ve kültürlerini korumakla birlikte evrensel dünyaya da bir mesaj verebilmektedir. Türkiye'de 1300'e yaklaşan kütüphane sayısının şehir ve ilçelerde artacak, köylere kadar ulaşacak" dedi.

"Birçok projeyi hayata geçirdik"

Bakanlık olarak milli değerlerin gelecek nesillere aktarılması için birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Çam, "Bizler özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden sonra pek çok kurum ve enstitümüzle milli değerlerimizin, kültürel değerlerimizin, medeniyet yürüyüşümüzün kendi gençliğimiz tarafından keşfedilmesi için büyük bir çaba sarf ettik. Ama aynı zamanda dünyayla paylaşmaya gayret gösterdik. Türkiye artık sadece ekonomik kalkınmayla değil, aynı zamanda kültürel olarak başta Türk dilinin yaşatılması ve zenginleştirilmesi konusunda önemli bir çaba içinde. İnşallah bu çalışmalar neticesinde buradaki evlatlarımız, kadınlarımız, insanımız üretmiş olduğu eserlerle, yazacağı yeni kitaplarla sadece okuyacağı değil, yeni nesillerin üreteceği çalışmalarla, Bakanlığımız gibi çeşitli yayınevlerinin tercümeleriyle mesajımızın 8 milyarlık dünyaya ulaşmasına aracılık edecekler" ifadelerine yer verdi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, açılışı yapılan kütüphanelerin önemine vurgu yaptı. Aksal, kütüphanelerin kent medeniyetine fayda sağladığını belirtti.

Kütüphanelerin de yaşam alanları içerisinde olduğunu aktaran Aksal, "Bu mekanlar artık her yaşta insanımıza hitap eden bilgi ve becerinin paylaşıldığı, insanların sosyalleştiği ortamlar haline geldi. Edirne'ye modern bir halk kütüphanesi kazandırılacak ve ihalesi 17 Mayıs Çarşamba günü yapılacak” dedi.

Lalapaşa Kaymakamı ve Süloğlu Kaymakam Vekili Ömer Bulut, kütüphanelerin yenilenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kütüphanelerin açılış kurdelesi kesildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam beraberindekiler kütüphanelerde incelemelerde bulunarak öğrencilerle sohbet etti.

Bakan Yardımcısı Çam, Süloğlu Kaymakam Vekili Bulut'tan kütüphane hakkında bilgi aldı.

Kütüphanelerin açılış törenine Edirne Vali Yardımcısı Samet Öztürk, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Lalapaşa Belediye Başkanı İsmail Arslan, AK Parti Edirne milletvekili adayları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Barış Karapaça

HABER MERKEZİ