İlaçların fiyatlandırılmasında kullanılan kur fiyatı artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile birlikte ilaçların fiyatlandırılmasında değişikliğe gidildi. Fiyatlandırma yüzde 36,77 oranında arttırıldı.

  İlaçların tedarik edilememesine ilişkin yaşanan sorunlara yönelik yeni bir karar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan kur yüzde 36,77 oranda artırıldı. Her yıl Şubat ayında yapılan ilaçların fiyatlarını belirlenmesinde kullanılan Avro kurunda fiyat güncellemesi erkene çekildi. Yeni güncelleme ile ilaç fiyatlarını belirleyen kur fiyatı yüzde 36,77 oranında yükseltildi.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç sorunu 1-2 gün içerisinde çözeceklerini ifade etmişti.

Kararın ardından konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koça, “İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile atıldı. Şubat ayında yapılması gereken fiyat güncellemesi erkene çekildi. Diğer adımlar da yolda. Çözeceğiz kimse endişe etmesin.” Şeklinde açıklama yaptı.

“Fiyat güncellemesi ile sıkıntının çözüleceğini düşünüyoruz”

İlaç yokluğu ile alakalı sorunun kaynağının ilaç kararnamesi olarak gösterildiğini söyleyen eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Uzun süredir devam eden piyasada ilaç yokluğuyla ilgili olarak sorunun kaynağı olarak ilaç fiyat kararnamesi gösteriliyordu. Burada Euro kuru olarak 7.80 TL belirlenmişti. Kur farkının açılması nedeniyle maliyetlerin artması sonucu bazı ürünlerde sıkıntıya düşüldü. Dolayısıyla üretimlerde ve ithalatlarda aksamalar oldu. Birçok alanda birçok ilaç bulunamıyordu. Ciddi bir sıkıntı vardı. Bu her yıl şubat ayında güncelleniyordu. Ama bu piyasa sıkışmaya başlayınca Sağlık Bakanlığının aldığı bir kararla bu güncellemeyi öne çekti. Yüzde 36.7 oranında zam geldi. Dolasıyla fiyat sıkıntısına bağlı yoklukların kısa süre içinde sona ereceğini bekliyoruz ve yavaş yavaş piyasaya verilecektir ilaçlar.” İfadelerini kullandı.

Ciravoğlu, kararnamenin 15 Aralık tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

EBRU YILDIZ GÜNENÇ