İl Özel İdaresine 182 milyon 500 bin lira ek ödenek sağlandı

Edirne İl Genel Meclisi 1. Olağanüstü toplantısında İl Özel İdaresi 2023 Mali Bütçesine 182 milyon 500 bin lira ek ödenek verildi.

İl Özel İdaresine 182 milyon 500 bin lira ek ödenek sağlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İl Genel Meclisinin 1. Olağanüstü Toplantısı, Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Edirne Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, 2023 yılı bütçesinden 182 milyon 500 bin lira gelir elde ettiğini, bu gelirin ek bütçe olarak kullanılmasını meclis üyelerinin onayına sunacaklarını belirtti.

Yatırımlar hakkında konuşan Ciğerci, “2023 yılı Özel İdare’miz açısından verimli geçtiğini değerlendiriyoruz.  2023'de öncelikle kendi yatırım programımızı nihayetlendirdik ve asfalt şantiyesi kurarak çalışmalara başladık. 2024'de 150 kilometre yolu asfaltlama hedefimiz var. Özellikle grup köylerimizin kronikleşmiş sorunlarının tamamına yatırım programımızda yer verdik. 2023'de yaptığımız tarımsal sulama projeleri büyük bir memnuniyet gördü. Yaklaşık 22 bin 500 dönüm bir alanı tekrardan sulamaya açtık. 2024 yılı için çalışmalarımıza başladık.” Dedi.

Bazı gelirlerde artış olduğunu dile getiren İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise, “2024'te Özel İdare hizmetlerinin artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Yaklaşık 600 milyon lira civarında kesin hesabımız olması gerekirken şu an bütçemiz 1 milyar 35 bin liraya yaklaştı. Sadece köylerde kırsal alanlarda iş yapan değil, bir anlamda tahsisli alanlarda Edirne ilimizde ilköğretim, milli eğitim, askeriye, kültür ve turizm müdürlüğüne yaptığımız yatırımlar da Edirne halkının hizmetinde çok daha rahat yaşamaları için il özel idaresi imkanlarını sunmuş bulunmaktayız.” Şeklinde konuştu.

Geçmiş, 2023 yılında taslak bütçede gelirler hanesini açtıklarını ve bu hanede kurumsal olarak müdürlüklerimizin tahmin ettiği gelirlerin oluştuğunu aktardı. Geçmiş, fazla gelen ödeneklerle de eksik kalan ödeneklere aktararak bütçeyi denkleştirdiklerini belirtti.

Toplantıda, İl Özel İdaresine 182 milyon 500 bin lira ek ödenek verilmesine ve ayrıca bazı müdürlüklerde kullanılmayan 9 milyon 292 bin 195 lira 1 kuruşluk tutar ise başka kurumların bütçesine aktarılmasına oy birliğiyle karar verildi. Dilek Şahin

DİLEK ŞAHİN