• Haberler
  • Edirne
  • İl Genel Meclisi İsrail'in Filistin'e saldırılarını kınadı

İl Genel Meclisi İsrail'in Filistin'e saldırılarını kınadı

Edirne İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının ikinci birleşiminde İsrail'in tüm dünyanın gözü önünde Filistin'e zulmüne karşı kınama bildirisi yayımlandı.

İl Genel Meclisi İsrail'in Filistin'e saldırılarını kınadı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları devam ediyor. Gündem maddelerine geçilmeden önce İsrail’i kınama ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut tarafından hazırlanan ortak bildiri Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından okundu.

Yıllardır Müslümanların en değerli mabetlerine ev sahipliği yapan Filistin topraklarının, Siyonist İsrail tarafından; havadan karadan ve denizden kuşatma altına alındığını söyleyen Geçmiş, Gazze ve diğer bölgelerde Filistin halkına karşı soykırım uygulayan İşgalci İsrail terör örgütünün 7 Ekim'den bugüne değin katliamına devam ettiğini belirtti.

"Filistin'de, Gazze'de olanlar bizi ilgilendirmez diyemeyiz"

Çoluk çocuk, kadın-erkek, genç yaşlı demeden masum insanları, hastaneden, sığınma kamplarını, mülteci yerleşim alanlarını hedef gözetmeksizin bomba yağmuruna tuttuklarını söyleyen Geçmiş, "Filistin'de, Gazze'de olanlar bizi ilgilendirmez diyemeyiz çünkü onlar bizim kardeşlerimizdir. O topraklarda inancımız gereği ortak kutsal değerlerimiz vardır. Bu vesile ile bu Siyonist katilleri, bu insanlık düşmanlarını, bu eli kanlı vahşileri, bu teröristleri lanetliyoruz. Savaşın biran önce sona ermesini, ölümlerin durdurulmasını, Filistinli kardeşlerimizin kendi yurtlarında huzur İçerisinde yaşamalarını istiyoruz" dedi.

Geçmiş, Edirne İl Genel Meclisi olarak Siyonist İsrail'in saldırılarının ve Filistin halkına yaptığı insanlık dışı katliam ve zulümlerin karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık İçin verdiği haklı mücadelesini desteklemeye ve savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Akbulut'tan boykot çağrısı

Gündem dışı söz alarak konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, konuşması sırasında duygularına hakim olamadı. Siyonizm'i destekleyen firmaların ürünlerinin kararlı ve devamlı bir şekilde boykot edilmesi çağrısında bulunan Akbulut, bu mücadelenin her yönüyle devam etmesi ve kesintisiz sürmesi gerektiğini belirtti.

İsrail'in ve bu Siyonist insanların ürettiği ürünleri, malları almanın bunların büyümeleri ve kuvvetlenmeleri anlamında bu savaşların çıktığı süreçler içerisinde destek verme anlamını taşıdığını vurgulayan Akbulut, Edirneliler ve meclis üyelerinden bu konuda hassasiyet göstermelerini istedi.

"İçimiz parçalanıyor"

Bu yaşına kadar böyle bir vahşet görmediğini söyleyen Akbulut, "Oradaki görüntüler insan vicdanının alacağı görüntüler değil. Bu yaşına kadar böyle bir vahşet görmedim. Bir baba evladını eline almışa yok. Kafası yok. Boynundan tutmuş bütün dünyaya karşı gösteriyor. Buna ne dayanır? Kaçacak yeri yok. İçecek suyu yok sığınacak bir yeri yok. Yatacak yeri yok. Dolayısıyla içimiz parçalanıyor. Bu katillere, bu eli kanlı vahşi Siyonistlere, bu terör örgütlerine lanet olsun diyoruz " ifadelerine yer verdi.

CHP grubu adına söz alarak konuşma yapan İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu, Filistin'de yaşananları dili, dini, ırkı, ne olursa olsun kabul etmenin sindirilemeyecek bir durum olduğunu belirtti.

Filistin'de büyük bir katliam ve insanlık dramı yaşandığını söyleyen Gegeoğlu, binlerce masum Filistinlinin yararlandığı, binlercesinin vefat ettiği, insanlık dışı saldırıyı Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak lanetlediklerini ifade etti.  

KUMRU ÖNGÜN