İklim değişikliği nehirleri de olumsuz etkiledi

Edirne'de yazın kuraklıkla, kışın ise taşkınlarla anılan Meriç Nehri, bu yıl yaşanan iklim değişikliğinden olumsuz etkileniyor. Meriç Nehri, yağışların azlığına bağlı olarak son dönemlerin en düşük su seviyesinde akıyor.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
İklim değişikliği nehirleri de olumsuz etkiledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kaynağını Bulgaristan'dan alan ve Edirne 'de uzun süredir doyurucu yağışların olmaması nedeniyle bu yıl Meriç Nehri'nin debisi, 261 metreküp/saniye seviyesine kadar düştü. Değişen hava şartları, dünyanın dört bir yanında etkisini sürdürüyor. Edirne’deki nehirlerden de bunlardan bir tanesi.

Edirne ve Trakya'nın önemli su kaynakları olan Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirlerinde su seviyeleri mevsim normallerinin altına düştü. Meriç nehrinin debisi 2021 yılında 291 metreküp/saniye seviyelerinde. 2022 yılında 318 metreküp/saniye seviyelerinde akarken, bu yıl ise en düşük seviyesi yani 261 metreküp/saniye seviyesinde kadar geriledi.

Meriç Nehri taşkın döneminde 2 bin metreküp seviyesine kadar yükseliyordu. Her yıl taşkınlarla gündeme gelirken bu kez ise kuraklıkla mücadele ediyor.

Meriç nehri son yılların en kurak dönemimi yaşıyor. Yaz aylarında sıcak hava buharlaşma ve sulama nedeniyle azalan debi yağışların azlığı nedeniyle dip seviyelere kadar düştü.

Barış Karapaça

BARIŞ KARAPAÇA