• Haberler
  • Edirne
  • İba 'Kadın siyasetçi olarak kadınların varlığı ile gurur duyuyorum'

İba 'Kadın siyasetçi olarak kadınların varlığı ile gurur duyuyorum'

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 89'ncu yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

İba 'Kadın siyasetçi olarak kadınların varlığı ile gurur duyuyorum'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. O günden bu yana 5 Aralık tarihi tüm yurtta Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin yıldönümü olarak kutlanıyor.  Bu önemli adımın 89'ncu yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Türk kadınının güçlü bir aklı, güçlü bir yüreği ve güçlü bir maneviyatı olduğuna değindi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, tüm dünyaya örnek olacak adımlarla kadına yeni bir bakış açısı kazandırdığını hatırlatan Başkan İba, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren kadınların siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklikler yapıldığını ve o günden bu güne kadınların siyasetteki yerinin arttığını ifade etti.

Bir Türk kadın siyasetçi olarak; bu anlamlı günü, demokrasi ve insan haklarının simgesi olarak gördüğünü belirten İba, siyasi hayatta kadınların varlığı ile gurur duyduğunu dile getirdi.

"Kadınlarımızın hem çalışma hem de siyasetteki yeri her geçen gün artıyor"

Özellikle son dönemlerde kadınların hem çalışma, hem de siyasi hayattaki yerinin arttığına dikkat çeken Başkan İba, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kadınlarımızın sadece siyasette değil, hayatın her alanında hak ettikleri seviyeye gelebilmeleri için büyük gayret gösteriyoruz. Kadınlarımızı öncelikle eğitim ve iş hayatı başta olmak üzere her alanda birey olarak, onunla birlikte anne, eş, evlat sıfatlarıyla desteklemeye devam ediyoruz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda da Devletimizin tüm birimleri ile işbirliği içerisinde ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. Mağdur konumunda bulunan kadınları devletin koruma şemsiyesi altına alıyoruz. Kadın kooperatiflerinin sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlarımız çalışma hayatına katılarak ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Böylece hem kendilerine olan güvenleri artıyor hem de kendi ekonomik gücüne sahip olmalarının gurur ve mutluluğunu yaşıyorlar" ifadelerine yer verdi.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının kazandırılışının 89. yıldönümünde, ileri görüşlülüğü ve vizyonuyla nice dünya ülkelerinin önünde olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle andıklarını söyleyen Başkan İba, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 89'ncu yıldönümünü kutladı.

Haber Merkezi

HABER MERKEZİ