• Haberler
  • Edirne
  • Gurbetçilerin en çok tercih ettiği sınır kapısı yine Kapıkule oldu

Gurbetçilerin en çok tercih ettiği sınır kapısı yine Kapıkule oldu

    Bu yıl da gurbetçilerin en çok tercih ettiği sınır kapısı yine Kapıkule oldu. Yıllık izinlerini ana vatanlarında geçirmek isteyen Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, 11 aylık çalışma sürecinin ardından 1 aylık tatillerini ana vatanlarında geçirmek için sınır kapılarından yurda giriş yapıyor.

Gurbetçilerin en çok tercih ettiği sınır kapısı yine Kapıkule oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

            

                Kapıkule, İpsala, Dereköy, Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapıları gurbetçilerin yurda giriş yaptığı ana güzergahlar oluyor. Uzun süren sıla yolculuğunun ardından sınır kapılarına gelen gurbetçiler yoğunluk oluşturuyor. Gümrük Muhafaza ve polis ekipleri, yoğunluğun önlenmesi adına 7/24 esasına göre çalışmalarını sürdürüyor.

                Tatil sezonunun başladığı 22 Haziran itibariyle 27 Temmuz'a kadar sınır kapılarından toplam 1 milyon 300 bin yolcu giriş yaptı. Gurbetçilerin günlük ortalama 37 bin yolcuyla sınır kapılarından yurda giriş yaptı.

Trakya'daki sınır kapılarından ise 22 Haziran itibariyle 295 bin 979 araç giriş yaptı. Bu yıl da gurbetçilerin tercihleri arasında en çok yer alan Kapıkule Sınır Kapısı'ndan 179 bin 835 araç ve 737 bin 639 yolcu giriş yaptı. Kapıkule'yi sırasıyla İpsala, Hamzabeyli, Dereköy ve Pazarkule sınır kapıları takip etti.

Gurbetçiler, yoğunluğa rağmen ana vatana kavuşmanın heyecanıyla sınır kapılarındaki işlemlerini tamamlayarak memleketlerine doğru hareket ediyorlar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da gurbetçilerin sınır kapılarını tercih etmeleriyle birlikte Kapıkule Sınır Kapısı yine gözde destinasyonları arasında yer alıyor.

Almanya’dan gelen ve memleketi Samsun’a gidecek olan İbrahim Gümüşoğlu, "Almanya'dan geliyorum Samsun'a gidiyorum. Yani gurbetçiler orada bunalıyor. Herkes izin sezonunu bekliyor. Yolculuk çok güzel geçti bizin için. Salı günü sabah yola çıktık. 27 saatte Kapıkule'ye geldik. Memleket sevdası bizim için önemli. Ömrümüz dışarıda geçiyor ama memleketimizi seviyoruz. Özellikle biz bunu sıla-i rahim olarak görüyoruz. Babamızı, annemizi ve yakınlarımızı görüyoruz." Dedi.

Almanya’dan gelen Yakup Kaynak ise Alanya’ya tatile gideceğini aktardı.

Tatil sonrası memleketinde akrabalarını ziyaret edeceğini belirten Kaynak, “Geliş yolumuzda hiç bir problemle karşılaşmadık. Burada da gayet iyi karşılandık. En fazla 10-15 dakika bekledik ve geçiş yaptık. Vatan başka bir şey insan gurur duyuyor." Dedi.

Almanya’dan gelen Hatice Kaynak ise 50 seneden beri Avrupa’da yaşadığını ifade etti.

Her yıl Türkiye’ye geldiğini dile getiren Kaynak, her seferinde aynı sevinci ve heyecanı duyduğunu vurguladı.

Türkiye’ye girer girmez Türk Bayrağının fotoğrafını çektiğini söyleyen Kaynak, “Anlatılamaz bir duygu. Gerçekten vatan başka bir olay, çok başka bir duygu. Bu kadar sıcağın altında o kadar zor ki buraya gelebilmek. Biz bu duyguyla, vatan hasretiyle vatan toprağını özlüyoruz." Dedi.

Londra’dan gelen Erhan Yıldız da tatil döneminde memleketi Aksaray’a gideceğini belirtti.

Sınır kapılarından geçişlerin sorunsuz olduğuna değinen Yıldız, “Yolculuğumuz bu sene çok iyi geçti. Herkes 11 ay geçirmekte 1 ay Türkiye'ye gelsek diye bekliyor." Şeklinde konuştu.

Kumru Öngün

HABER MERKEZİ