Gurbetçiler rahat yolculuk için arabalı treni tercih ediyor

Yıllık izinlerini ana vatanlarında geçiren gurbetçiler dönüş yolunda arabalı treni tercih ediyor.

Gurbetçiler rahat yolculuk için arabalı treni tercih ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yaz tatilini memlekette geçiren gurbetçilerin zorlu dönüş yolculuğu başladı. Gurbetçiler dönüş yolunda sınır kapılarındaki yoğunluktan etkilenmemek için arabalı treni tercih ediyor. Edirne Tren Garında arabalarını oto kuşet vagonlara yükleyen gurbetçiler kompartımanda yolculuk yapıyor. Gümrükteki işlemlerin ardından araçlar trene yükleniyor ve Avusturya’ya doğru yola yolculuk başlıyor.

Yaşadığı ülke Avusturya'ya dönüş yolculuğunda arabalı treni tercih eden gurbetçilerden Nurten Heli Margi, " Geçen yıl çok sıkıntı çektik 12 saat Edirne'de beklemiştik. O yüzden bu sene treni tercih ettik. İlk kez deneyeceğiz. İnşallah güzel geçer. Sevinçle gelip üzüntüyle dönüyoruz. Özlem çok farklı bir şey. Yarımız Türkiye'de, yarımız Avusturya'da. Vatanımız çok farklı. Anlatılacak bir duygu değil sadece yaşamak gerekir. Allah hiçbirimizi vatanımızdan ayırmasın" dedi.

Yaşadığı Ülke Almanya'ya dönüş yolculuğuna geçen Songül Doğan, Türkiye'ye gelişte sevindiklerini Avrupa'ya dönüşte de üzüntü yaşadıklarını söyledi.Yaşadığı ülke Almanya'ya giden Hatun Kurban, daha önce de arabalı trenle yolculuk yaptığını ve rahat olduğunu aktardı.

Türkiye'nin çok farklı olduğunu ve değerinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Kurban, Türkiye'yi çok sevdiğini ve dönerken üzüntü yaşadığını ifade etti. Memleketi Konya'dan yaşadığı ülke Avusturya'ya dönüş yolculuğuna geçen Seyfullah Durmaz, "2 yıl önce arabayla karayolundan yolculuk yapmıştık. Ortalama Konya'dan Avusturya'ya gitmem tam 64 saat sürmüştü. O yüzden bu sene tercihimiz arabalı tren oldu. Tren rahat ve konforlu. Kabininde uyuyarak rahat şekilde yolculuk yapıyorsun. Bizim için vatan toprak gurbet bambaşka" dedi.

Memleketi Kayseri'den Avusturya'ya gitmek üzere yola çıkan Metin Akkaya, yaşı itibarıyla araba kullanmakta zorlandığı için arabalı trenle konforlu yolculuk yapmak istediklerini söyledi. Edirne kent merkezindeki Edirne Tren Garı'ndan kalkan arabalı tren, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, ve Slovenya güzergahından Avusturya'ya ulaşıyor. Gurbetçiler, bu noktadan sonra yaşadıkları şehirlere otomobilleriyle ulaşıyor. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ