Genç gazeteciler projeyle sektöre hazırlanacak

9'uncu Köy Haber Merkezi'nde üçüncü dönem başlıyor. Başvurular www.9koy.org internet sitesi üzerinden yapılacak. Başvurular 5 Nisan 2023'e kadar devam edecek.

Genç gazeteciler projeyle sektöre hazırlanacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

9. Köy Haber Merkezi’nde üçüncü dönem başlıyor. Genç gazeteci adayları projeye, 29 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında başvuru yapabilecek. Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve Norveç Büyükelçiliği tarafından finanse edilen proje kapsamında genç gazetecilere özel haber üretebilmeleri için eğitim ve telif desteği veriliyor. Deneyimli gazeteciler Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ’ın editörlük görevini üstlendikleri haber merkezi, yeni mezun gazetecileri ‘usta-çırak’ ilişkisiyle basın sektörüne hazırlamayı hedefliyor.

Genç gazeteciler nasıl desteklenecek

On genç gazeteci, üç ay boyunca Zeynep Gürcanlı ve Erhan Karadağ ile bir araya gelerek haber üretiminin her aşamasını tecrübe edebilecek. Programa katılan gazetecilerin üç aylık süre zarfında 12 haber hazırlamaları bekleniyor. Haber/araştırma yazısı, video haber ya da podcast olarak üretilecek haberler 9. Köy web sitesinde ve 24 Saat gazetesinde yayınlanacak ve üretilen her haber başına brüt 600 Norveç kronu telif ödemesi yapılacaktır. Genç gazetecilerin ülke çapında haber takibi/üretimi yapabilmeleri için seyahat ve konaklama bütçesi mevcuttur.

Kimler başvurabilir

01.01.1994 tarihinden sonra doğmuş, üniversite mezunu veya son sınıf öğrencisi olan, (İletişim fakültesi mezunu veya öğrencisi olmak tercih sebebi olacaktır), Türkiye’de ikamet eden gerçek kişiler başvuru yapabilir. Proje kapsamındaki eğitim, haber toplantısı ve söyleşiler Gazeteciler Cemiyeti’nin Ankara’daki Basın Evi’nde yapılacaktır. Ancak projeye başvurmak için Ankara’da ikamet etme şartı aranmamaktadır. Farklı illerde ikamet eden kişiler eğitim, toplantı ve söyleşilere çevrimiçi katılabilirler.

Nasıl başvurulur

Belirtilen kriterleri karşılayan gazeteciler www.9koy.org adresindeki formu doldurarak eğitime başvurabilirler. Haber Merkezi

HABER MERKEZİ