Gayrimenkul satışlarındaki düzenleme 1 Temmuz 2023'e ertelendi

28 Haziran 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanan  ve 1 Ocak 2023 itibariyle noterlerin gayrimenkul satış sözleşmelerini ilişkin düzenleme 1 Temmuz 2023'e ertelendi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen noterlerce taşınmaz alım satım işlemi yapılabilmesine imkan sağlayan düzenlemenin uygulama tarihi 1 Temmuz 2023'e ertelendi.

Gayrimenkul satışlarındaki düzenleme 1 Temmuz 2023'e ertelendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tapu müdürlüklerindeki  yoğunluğun önüne geçilmesi için Gayrimenkul satışlarında oluşan yoğunlukların giderilmesi için gidilen düzenleme  1 Temmuz 2023 tarihine ertelendi.
                “Randevu sistemi ile tapudaki yoğunluklarda son bulacak”
                Resmi gazetede yayımlanan ve tapu müdürlüklerinin yükünü hafifletecek uygulamanın ertelendiğini aktaran Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, apuya gidildiğinde verilen haciz, ipotek olup olmadığı bilgisinin noterde de verilmesi gerektiğini söyledi.
                Çeker, yeni sistem ile tapuda oluşacak kuyrukların da tarih olacağını ve randevu sisteminin rahatlayacağını söyledi.
                "Yeni sistem nasıl işleyecek?”

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından tapu kayıt örneği ve diğer belgeler, tapu bilişim sistemi aracılığıyla noterlerle paylaşılacak. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nden (TAKBİS) noterliklerin veri alabilmesi için teknik hazırlıklar devam ediyor. Taşınmazın ilgili belgelerinin eksik olduğu durumda ise bu belgeler sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğü tarafından sisteme aktarılacak.

Noterler tarafından hak sahibi belirlendikten ve satışa engel bir durumun olmadığı teyit edildikten sonra taşınmaz satış sözleşmesi yapılacak.

Satış sözleşmesi taraflarca imzalanınca noter, tapu bilişim sisteminden yevmiye numarası alarak sözleşmeyi sisteme kaydedecek.

Sözleşme sisteme kaydolduktan sonra tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın tapu siciline tescili yapılacak.

Satış sözleşmesiyle beraber diğer belgeler, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak da arşivlenecek.