Filistin'de hayatını kaybedenler için gıyabında cenaze namazı kılındı

Anadolu Gençlik Derneği Edirne İl Başkanlığı, Cuma namazı sonrası Eski Cami önünde yapılan basın açıklamasıyla Filistin'e destek verdi.

Filistin'de hayatını kaybedenler için gıyabında cenaze namazı kılındı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Gıyabında kılınan cenaze namazı sonrası cami önünde buluşan topluluk adına basın açıklamasını İHH Edirne Eğitim birim Başkanı Ömer Bozkurt okudu.

Bozkurt, İsrail’in saldırıları sonucu binlerce Filistinlinin şehit edildiğini belirtti.

Binlerce Filistinlinin ise evleri ve arazilerinin hukuksuz şekilde işgal edildiğini dile getiren Bozkurt, “İsrail'in hukuksuz ablukası ve işgali nedeniyle yıllarca Filistinliler kendi topraklarında esir olarak hayat mücadelesi veriyor.  İsrail yapılan bütün anlaşmalara rağmen Filistin'e, Kudüs'e, Mescid-i Aksa'ya, Gazze'ye saldırmaya ve toprakları işgal etmeye devam ediyor. Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Şimdi İsrail'in karşısında kendi haklarını ve topraklarını savunan Filistinli kardeşlerimizle birlik olma zamanı. Filistin'de işgal edilen topraklarını savunan tüm kardeşlerimize buradan desteklerimizi ve dualarımızı gönderiyoruz. Bugün burada ve tüm Türkiye'de Filistin dostlarıyla birlikte İsrail'in hukuksuz uygulamalarına ve saldırılarına karşı çıkıyoruz. Filistin sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Bizler yaşanan tüm süreçlerde şunu net bir şekilde gördük; yeryüzünde bozgunculuk görevini üstlenmiş olan İsrail, hiçbir uyarıyı, kınamayı ve eleştiriyi dinlemedi. İsrail, her zaman istikrarın ve barışın karşısında düşmanca bir tutum sergiledi. Şimdi İsrail’in karşısında kendi haklarını ve topraklarını savunan Filistinli kardeşlerimizle birlik olma zamanı. Şunu çok iyi biliyoruz ki yıllardır İsrail’in başlattığı ve yaktığı bu ateş kendisini yakacak bir ateştir.  Bugünlerde yaşanan olaylar, neredeyse bir asırdır pençelerini Filistin topraklarına geçiren apertheid rejimi İsrail’in uyguladığı zulüm ve işgal politikasına karşı bir başkaldırıdır. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Filistin dostlarıyla birlikte İsrail'in hukuksuz uygulamalarına ve saldırılarına karşı çıkıyoruz. Filistin sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı bu hukuksuz adımları, işgali ve saldırıları durdurmaya çağırıyoruz. Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün ve Filistin'in özgürlüğü, siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan tüm eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz.” Dedi.

Açıklamanın ardından Filistin’de yaşamını yitiren vatandaşlar için dua edildi.

KUMRU ÖNGÜN