• Haberler
  • Edirne
  • Farklı ülkelerden gelen 25 misafir öğrenci Olgunlaşma Enstitüsü'nü ziyaret etti

Farklı ülkelerden gelen 25 misafir öğrenci Olgunlaşma Enstitüsü'nü ziyaret etti

Edirne'de Erasmus+ Projesi çerçevesinde Estonya, Belçika, Çekya, Romanya ve Portekiz'den öğretmenleri ile kente gelen lise öğrencileri Edirne Olgunlaşma Enstitüsü'nü ziyaret etti.

Farklı ülkelerden gelen 25 misafir öğrenci Olgunlaşma Enstitüsü'nü ziyaret etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Şehit Yıldız Gürsoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin ortağı bulunduğu Erasmus+ Projesi çerçevesinde 5 farklı ülkeden gelen öğretmenler ve öğrenciler Olgunlaşma Enstitüsü'nü ziyaret ederek yapılan çalışmalara eşlik etti. Estonya,Belçila, Çekya,Romanya ve Portekiz  olmak üzere 5 farklı ülkeden Edirne'ye gelen 25 öğrenci, 12 öğretmen ve 37 misafir, geçmişten günümüze süregelen kente özgü gelenek ve görenekleri de yerinde görme ve öğrenme fırsatı buldu.

Yabancı öğretmenler ve öğrencilerin Olgunlaşma Enstitüsü'nde Edirnekari, geleneksel Türk el sanatları, ayakkabı ve saraciye, el sanatları ve yiyecek içecek atölyelerinde workshop çalışmaları gerçekleştiklerini aktaran Enstitü Müdürü Hakan Çiçek, hem geleneksel sanatları hem de ürün yapma imkanı sağlayarak Osmanlı'dan kalma kültürü tanıtmanın mutluluğu yaşadıklarını dile getirdi.

Şehit Yıldız Gürsoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Erasmus+ KA229 projesi ‘The Future We Choose’(Seçtiğimiz Gelecek) ile okulların küçük yaşlardaki öğrencilerine kriz durumlarını nasıl fark etmelerini, çocuklar ve yurttaşlar olarak hakları olan bu durumları nasıl kavrayacaklarını ve atlatacaklarını öğrenmek için yardımcı çözümler bulmak gereğinin hatırlatmak amaçlanıyor.

Projede sayesinde öğrenciler, deprem, yangın, sel, ölümcül virüsler, terör saldırıları ve iklim değişikliği gibi kriz durumları ile nasıl başa çıkabileceklerini öğreniyor. Okullardan farklı ülkelere giden öğretmen ve öğrenciler karşılaşılan kriz durumlarının üstesinden gelmeyi sağlayacak çözümler geliştirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunuyor.

Kentte gelen misafirler, Şehit Yıldız Gürsoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin koordinasyonunda sosyal ve kültürel etkinlikler, ders esnasında gözlem ve projeye ilişkin sunumların gerçekleştirildiği aktivitelere de katılıyor. Misafir öğrenciler projeye katılan öğrenciler tarafından evlerde misafir edilerek aile kültürünü de deha yakından tanıma fırsatı buluyor. Bir kısım öğrenci ise okul pansiyonunda misafir ediliyor.

EBRU YILDIZ GÜNENÇ