• Haberler
  • Edirne
  • Emniyet Müdürü Karaburun ve polis memurları kan bağışında bulundu

Emniyet Müdürü Karaburun ve polis memurları kan bağışında bulundu

Edirne'de İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun ve polis memurları Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Türk Kızılay'ı Edirne Şubesine kan bağışı ve kök hücre bağışında bulundu.

Emniyet Müdürü Karaburun ve polis memurları kan bağışında bulundu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Emniyet Müdürlüğü binasında kurulan kan bağış merkezinde Emniyet Müdürü Onur Karaburun ve polis memurları ilk olarak başvuru formlarını doldurdu.

Ölçümlerin yapılmasının ardından kan vermeye elverişli olanlar 02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası etkinlikleri kapsamında kan bağışı ve kök hücre bağışında bulundu.

 

Türk Kızılay Edirne Şubesi Ekip Doktoru Erhan Aksoy, Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun’a kan bağışının önemi hakkında bilgi verdi.

Kan ve kök hücrenin sürekli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Türk Kızılay aracılığıyla bizlerde LÖSEV haftası kapsamında destek olmak amacıyla kan bağış kampanyasına destek olmaya çalıştıklarını belirtti.

Emniyet Müdürü Karaburun, “Bu hafta LÖSEV farkındalık haftasının son günü. Hem kök hücre kök hücre bağışı yapıp yapmak hem de Kızılay kan bağışı yapıp desteğimizi emniyet teşkilatı olarak bir kez daha göstermek için sağ olsun davet ettik emniyet müdürlüğümüze Kızılay'ımızı. Bizi kırmadılar geldiler. Ve ciddi de bir teveccühle personelimizin neredeyse müsait olanın tamamı kan bağışında bulunuyor. Tabii kan devamlı Bir ihtiyaç. Ve ikame edilemeyen bir ihtiyaç. Başka türlü hiçbir şekilde yeri doldurulamayan bir ihtiyaç. Biz de emniyet teşkilatı olarak kanımızla, canımızla, kök hücremizle ve 24 saat mesaimizle hizmetindeyiz. Bunu büyük bir gururla ifade ediyorum. Sizlere de bu kıymetli faaliyette kan bağışında bulunarak destek verdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah verdiğimiz her kanın her damlası vatandaşlarımıza şifa olur ve onların şifa bulmalarına bir ihtiyaçlarını gidermelerine vesile oluruz. Ben bütün personelime teşekkür ediyorum. Bekçisinden, polisinden, müdürlerine, komiserlerimize bütün personelime teşekkür ediyorum" dedi.

Kan bağışı ve kök hücre bağışının önemi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk  Kızılay Edirne Şubesi Ekip Doktoru Erhan Aksoy, tek kaynağı insan olan kan’ın hayat kurtarıcı bir ilaç olduğunu söyledi.

LÖSEV Farkındalık haftasında Edirne Emniyet Müdürlüğünden çok büyük destek aldıklarını belirten Doktor Aksoy, “Kan biliyorsunuz ki tek kaynağı insan olan hayat kurtarıcı bir ilaç. Emniyet müdürlüğümüz de sağ olsun sadece bugün değil geçmiş dönemlerde de sürekli kan bağışı ve Kızılay'a olan desteklerini yerine getirmişlerdir. Bugün ayrıca LÖSEV farkındalık haftasıyla ilgili olarak da aynı zamanda kemik iliği bekleyen çocuklarımız için kök hücre bağışında da buldular kendileri. Hem kanlarıyla hem kök hücreleriyle çok büyük desteklerini yaptılar. Aynı desteği tüm kurumlarımızdan ayrı yeten tüm vatandaşlarımızdan bekliyoruz. Çünkü hiçbirimiz kan vermezsek gerçekten de aramak, bulmak çok zor. Sağlıklıyken kan verelim ki ihtiyacımız olduğunda aramak zorunda kalmayalım. Ve tüm vatandaşlarımızı emniyet müdürlüğüne kan bağışına davet ediyorum.” Dedi.
 Kan bağışının yanı sıra kök hücre bağışı konusunda da polis memurlarını bilgilendirerek bir bireyin hayatını kurtarabileceklerini belirten Doktor Aksoy şunları kaydetti; “Tabii ki kök hücre bağışı 50 yaş altındaki tedavi gerektirmeyen bir hastalığı olmayan herhangi bir insanın bağış yapabileceği bir olay. Biz Kızılay olarak numune kabulünde bulunuyoruz. Ama asıl kök hücre nakli işlemi bir uyum sağladıktan sonra gerçekleşiyor. Biz damardan alma yöntemiyle ufak bir cerrahi müdahaleyle alma yöntemi olmak üzere iki tip alınma yöntemi var. Ama bir insanın hayatına tümden müdahale etmiş, hatta kan grubunu kendi kan grubumuzla değiştirmiş oluyorsunuz. O yüzden vatandaşlarımız hem kan bağışı hem kök hücre bağışına davet ediyoruz.”

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü binasında kurulan stantlarda kan bağışı gün boyu devam etti.  Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN