Ekipler fahiş fiyata karşı denetim gerçekleştirdi

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte fahiş fiyat uygulamasına karşı denetimler arttı. Edirne İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri sabahın erken saatlerinden itibaren marketleri denetledi.

Ekipler fahiş fiyata karşı denetim gerçekleştirdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde Ramazan ayı boyunca vatandaşların güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmesi için denetimler gerçekleştirilecek. Denetim kapsamında Edirne Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri sabahın erken saatlerinden itibaren sahaya indi. Ekipler özellikle alışveriş marketlerinde temel gıda maddelerinden olan süt ürünleri, bakliyat, et ürünleri, tatlı çeşitleri, zeytin, sıvı yağlar, sebze gibi ürünlerin fiyatlarını tek tek inceledi. Fahiş fiyata karşı ürünlerin reyon fiyatı ile kasa fiyatı arasında karşılaştırma yapıldı.

Fahiş fiyat artışı yaptıkları tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere idari para cezası uygulanmak üzere işlem yapılacak. Denetim gerçekleştirilen işletmede müdür olan Mutlu Özbay, uygulamanın güzel olduğunu söyledi. Denetimler sayesinde uyanık satıcıların kendisine çeki düzen verdiğini dile getiren Özbay, fahiş fiyat uygulamasına karşı dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Vatandaşlardan Şevket Dinç ise, denetimlerin daha sık yapılması gerektiğini ifade etti. Dinç, fahiş fiyat uygulayanlara karşı daha katı yaptırımların gelmesi gerektiğini belirtti. Vatandaşlardan Yıldıray Güre’de, denetim yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güre, başıboşluğun önüne geçilmesi açısından denetimlerin devam etmesi ve devletin kontrolü altında olması gerektiğine değindi. Vatandaşlar CİMER, Haksız Fiyat Artışı Sistemi ve ticaret il müdürlüklerine yazılı olarak şikayette bulunabiliyor. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN