EGM'DEN ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il geneline çarşı ve mahalle bekçileri çalışma saatleri hakkında genelge gönderildi.

  EGM'DEN ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ GENELGESİ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

         İçişleri Bakanlığı 81 il emniyet Müdürlüğünde görevli çarşı ve mahalle bekçileri çalışma saatleri hakkında genelge gönderildi. Emniyet Genel Müdürlüğünün bekçi genelgesine göre, çarşı ve mahalle bekçileri gündüz saatlerinde görev yapamayacak.
                Düzenlemede, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nden uygun görüş alan iller dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları 'gündüz çalışma olurları' sonlandırılmıştır. Böylece Çarşı ve Mahalle Bekçileri gündüz saatleri içerisinde görev yapamayacak." İfadelerine yer verildi.
            Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olarak düzenlenecektir. Günlük çalışma saatleri, görev bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri esas alınarak bu aralıktaki zaman dilimi içerisinde belirlenecek.
                Çarşı ve mahalle bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde çalışma süreleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak.
                Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim koşulları vb. durumlarda güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma süreleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu hususa sürekli riayet edilmesi emri il müdürlüklerine uygulanması üzere gönderildi.