Edirne'ye yerleşen depremzede Tatar, memleketinin yöresel ürünlerini e-ticaretle satıyor

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından Edirne'ye gelerek yaralarını saran Şengül Tatar (24), memleketi olan Hatay'a ait yöresel ürünleri sosyal medya üzerinden pazarlayarak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Edirne'ye yerleşen depremzede Tatar, memleketinin yöresel ürünlerini e-ticaretle satıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Evli ve bir çocuk annesi olan Tatar, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlere memleketi Hatay’da yakalandı.

Depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman, Antep, Kilis, Osmaniye, Adana, Diyarbakır, Urfa ve Elazığ’da binlerce insan hayatını kaybederken, hayatta kalalar ise yaralarını sarmak için diğer illere gitmek zorunda kaldı.

Depreme 15 günlük bebeği ile birlikte yakalanan Tatar, Hatay’da bir süre prefabrik evde kaldı. Eşiyle birlikte ilk olarak İstanbul ardından ise Edirne’ye yerleşen Tatar ailesi, Lalapaşa ilçesinde ikamet etmeye başladı.

Tatar, deprem yaralarını komşuları ve arkadaşlarının desteğiyle iyileştirdi. Depremde 15 günlük olan minik oğlu Miraç bebek ise dayanışma ve yardımlaşma ile 1 yaşına bastı.

Depremden önce ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla başladığı e-ticaret işine Edirne’de de devam eden Tatar, Hatay’ın yöresel ürünlerini evde yaparak sosyal medya üzerinden satıyor.

Tatar, bunun yanında Lalapaşa’da Perşembe günleri kurulan pazarda tezgah da açarak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Sosyal medyadan aldığı siparişleri adreslerin kapısına kadar götüren Tatar, en büyük hayalinin işyeri açmak olduğunu söyledi.

Salça alan vatandaşlardan Elfide Kızıltoprak, üst kattaki kiracı aracılığı ile tanıştıklarını ve o vesileyle salça almaya başladıklarını söyledi. Herkesin çok memnun olduğunu ve bittikçe sipariş verdiklerini belirten Kızıltoprak, artık mutfaklarında Hatay salçasına alıştıklarını ifade etti.

Hem kendisine, hem annesine salça aldığını söyleyen vatandaşlardan Nurten Çoban ,"Çok lezzetli. Komşumuzdan duyduk depremzede geldiklerini o şekilde tanıştık ve salça almaya başladık. Kapımıza kadar getiriyorlar. Allah razı olsun" dedi.

Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nden Edirne'ye yerleşen 24 yaşındaki genç depremzede Şengül Tatar, depremde yaşadığı süreci anlattı.

Deprem olduğunda 15 günlük bebeği ile 4 gün boyunca prefabrik bir evde kaldıklarını ve daha sonra bebeğin aşıları nedeniyle oradan çıktıklarını söyleyen Tatar, ilk olarak İstanbul'a, daha sonra ise Edirne'ye geldiklerini belirtti.

"EDİRNE'DE BİZE ÇOK YARDIMCI OLDULAR"

Edirnelilerin kendilerine çok yardımcı olduğunu aktaran Tatar,  "Ev bulmak istedik burada bir otele yerleştik bizi ağırladılar. Ev bulana kadar 1 hafta orda kaldık.Daha sonra Lalapaşa ilçesine yerleştik. Oradaki insanların hepsinden Allah razı olsun. Buraya ilk geldiğimizde psikolojim çok kötüydü. Hem doğumumu yeni yapmıştım hem bebeğim çok küçüktü. Hepsi bana kucak açtı ve ailem oldu. Sanki sürekli tanıyormuşum gibi davrandılar" dedi.

"HATAY LEZZETLERİNİ EDİRNE'YE TAŞIDIK"

Hatay'da sosyal medya üzerinden salça ve zeytinyağı gibi ürünlerin satışını yaptığını ifade eden Tatar, o yöresel lezzetleri Edirne'ye taşıdıklarını ve satışını yapmaya başladıklarını belirtti.

Hem Lalapaşa'da Perşembe günleri kurulan pazarda satış yaptığını hem de Edirne merkezden sipariş alarak evlere ve işyerlerine teslim ettiğini söyleyen Tatar, ilk başlarda 1-2 kilo ile başladığı salça satışının çevredekilerin desteği ile zamanla artmaya başladığını ve herkesin birbirine söylemesi ile birlikte işlerinin iyi gittiğini aktardı.

Edirne merkezde ailesinin yanına ziyarete ve sipariş teslimine geldiklerinde tartarken görenler olduğunu ve talep ettiklerini belirten Tatar, böylece müşteri sayısının arttığını ifade etti.

Edirne'yi çok sevdiklerini söyleyen Tatar, yaptığı satışlarla ev ekonomisine katkı sağladığını ve işlerinin ilerlemesi durumunda bir iş yeri açmayı düşündüğünü dile getirdi.

Şengül Tatar'ın annesi Fatoş Ergünbaş,Edirne halkının çok yardımsever olduğunu ve desteğini esirgemediğini aktardı.

Edirne'de yerleşen oğlu ve gelinin ziyarete gelen Suphi Ergünbaş, depremin üzerinden 1 yıl geçse de hala etkisinin geçmediğini ve az bir gürültü olsa deprem mi oluyor diye hemen ürperdiklerini söyledi. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ