Edirne Valisi Sezer, göreve başladı

Resmî gazetede yayımlanan valiler kararnamesi ile Edirne Valisi olan AFAD Başkanı Yunus Sezer, valilik bahçesinde düzenlenen törenin ardından görevine başladı.

Edirne Valisi Sezer, göreve başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete 'de yayımlanan valilik kararnamesiyle Edirne Valiliğine atanan AFAD Başkanı Yunus Sezer için  valilik bahçesinde tören düzenlendi.

Vali Sezer, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinden oluşan tören mangası ve öğrenciler tarafından karşılandı.

Vali Sezer, öğrencileri öperek selamladı.

Kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve ilgili birimler tarafından valilik bahçesinde karşılanan Vali Sezer, ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Edirnelilere en güzel şekilde hizmet etmeyi görev edindiğini söyleyen

Vali Sezer,

Edirne’nin binlerce yıllık tarihe sahip olduğunu ve bir aşur boyunca Osmanlı'ya  başkentlik yapmış bir şehir olduğunu vurguladı.

Edirne'nin çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu bir şehir ve her Türk vatandaşının, Balkanlar'daki gönül coğrafyasındaki her bir insanın gönlünde ayrı bir yeri olan bir şehir olduğuna değinen Vali Sezer,

"Burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Tarih ve kültür merkezi, kültür başkenti dediğimiz her noktasında insanın, Türk milletinin kendisini bulabileceği manevi huzur bulabileceği bir şehir. Bu topraklar üzerinde ebediyen yaşayacak Selimiye Cami'miz var. Bir imza şeklinde Osmanlı'nın bu topraklara attığı en önemli imzalardan bir tanesi. Burada görev yaptığımız müddet boyunca ilimizin elbette ki çok büyük bir potansiyeli var İstanbul'un hemen yanı başında. Bunun hem avantajı var. Hem de dezavantajı var ama biz avantajlarını kullanarak buradaki tarımla ilgili, sanayiyle kültürle ilgili, turizmle ilgili olan bütün alanlarda ilimizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirip ön plana çıkartacak projeleri ve politikaları hep beraber uygulayacağız" ifadelerine yer verdi.

Tüm kurumlarla istişare halinde, vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının, belediyenin görüşüyle beraber sorunları masaya yatırarak çözüm noktasında politikalar belirleyeceklerini aktaran Vali Sezer,

Edirne’nin kültür, turizm ve tarım noktasında ön plana çıktığını vurguladı. Sezer, şehrin dokusunu bozmadan önemli adımların atılması yoğun bir çalışma gerçekleştireceklerini söyledi.

Görev süresi boyunca iyi bir iz bırakmak için zamanı çok hızlı ve bereketli şekilde değerlendireceğini belirten Sezer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya teşekkürlerini iletti.

Sık sık gazetecilerle bir araya geleceğini belirten Vali Sezer, istişare edilecek konularda basın mensuplarının görüşünün de değerli olacağını söyledi.

Bir gazetecinin olası depremlere yönelik yapılacak hazırlık çalışmalarıyla ilgili sorusuna da  yanıt veren Vali Sezer, “Türkiye 5 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip. Edirne'de ve diğer illerimizde de şu anda AFAD Başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız yoğun bir çalışma yapıyor. Türkiye'nin her yerinde daha önce devam eden çalışmalar, şimdi de devam ediyor. Bu kapsamda Edirne'de de zaten daha önceki dönemde de belli çalışmalarımız vardı. Hem toplanma alanları noktasında, hem lojistik depolar nokta burada da benzer çalışmalar yapılır zannediyorum. AFAD Başkanlığımız bunların da planlamasını yapıyor. Bizler de burada yine aynı şekilde bunların planlamasını yapacağız. Ama ülkemiz afetler ülkesi, az önce bahsettiğim gibi bütün şehirlerden daha öte bütün vatandaşlarımız bu noktada zihinsel olarak da hazırlık yapması gerekiyor. Çünkü sadece depremlerle değil sellerle de karşı karşıyayız. Ülkemizin her yerinde Orman yangınları çıkıyor. Dolayısıyla her konuda hazırlıklı olmak bizim idari olarak görevimiz” dedi.

Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ