Edirne'nin yüksek kesimleri beyaza büründü

Edirne'nin sınır bölgesine yakın olan köylerinde sabaha karşı başlayan kar yağışı etkisini sürdürürken, yüksek kesimler kısa sürede beyaza büründü.

Edirne'nin yüksek kesimleri beyaza büründü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meteoroloji Genel Müdürlüğü genellikle yağmur ve sağanak, Cumartesi sabah saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ'ın iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceğini ve gece saatlerine kadar etkili olmasının beklendiğini duyurmuştu.

Kentte iki gündür devam eden sağanak yerini karla karışık yağmura bıraktı. Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren Edirne'de hava sıcaklığı 2 dereceye kadar düştü. Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı ve Bulgaristan’a sınır köylerinden birisi olan Hamzabeyli’de sabaha karşı başlayan sağanak yerini önce karla karışık yağmura, sonra ise tamamen kara bıraktı.

Kar yağışıyla birlikte her yer kısa sürede beyaza büründü. Lalapaşa ilçesine bağlı Hamzabeyli, Vaysal, Kalkansöğüt ve diğer yakın köylerde etkili olan kar, köylüleri de sevindirdi.

Avrupa’ya açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunun trafiğe kapanmaması için ise kar küreme araçları ve ekipler hazır olarak bekledi.

Öte yandan Kırklareli'nin yüksek kesimlerinde de kar etkili oldu. Kırklareli'ndeki Dereköy Sınır Kapısı ile Demirköy ilçesinin Mahyatepe ve Jandarma Kule mevkilerinde de kar etkisini gösterdi. Kar nedeniyle zaman zaman ulaşımda güçlük yaşandı. İl Özel İdaresi ekipleri, karın etkili olduğu bölgelerde çalışma yaptı.             Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar