Edirne, iklim değişikliğinden nasibini alacak

Son yılların en kurak mevsiminin yaşandığı Edirne'de ekili araziler küresel iklim değişikliğinden nasibini alacak. İklim değişikliğinin kısa sürede değişen bir faktör olmadığını söyleyen Prof. Dr. Utku Güner, problemin başında tüketici alışkanlıklarının geldiğine dikkat çekti.

Edirne, iklim değişikliğinden nasibini alacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son yıllarda dünya genelinde etkili olan iklim değişikliğinden Trakya ve özellikle Edirne de nasibini alacak. İklim değişikliği hayatın her alanını etkiliyor. Ancak uzmanlara göre iklim krizi, en çok tarım alanlarını olumsuz etkileyecek. Uzmanlar, önlem alınmazsa 40 yıl içinde Trakya’daki tarım desenin değişeceğini ve su kıtlığı yaşanacağını öngörüyor.

İklim değişikliğinin kısa sürede değişen bir faktör olmadığını söyleyen Prof. Dr. Utku Güner, değişikliğin yüzyıllarla ölçülmesi gerektiğini belirtti.

"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ GEÇEN YILA GÖRE KARŞILAŞTIRMAK DOĞRU OLMAZ"

İklim değişikliğini geçen yıla göre karşılaştırmanın doğru olmayacağını aktaran Prof. Dr. Utku Güner, iklim koşullarının her yıl farklılık gösterdiğine değindi.

Trakya bölgesinde sıcaklık artışı beklendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Utku Güner, "Yalnızca on yedi milimetrelik bir yağmur eksilmesini bekliyoruz. Aslında bu değerler çok küçük gelebilir . Ancak bunlar bildiğimiz tüm tarımsal faaliyetleri, bölgenin tüm iklimi değiştirebilen faktörler. Bunlar önemli sonuçlar. Ben bunları bulmuş değilim. Bunu çok daha önceden bilim insanları ortaya koyuyor. Benim bildiğim kadarıyla yirmi yıldan beri Türkiye'de bu gibi çalışmalar yapılıyor ama şöyle bir problemimiz var. Biz iklim değişikliğinin yeni fark etmiş bir toplumuz. Mesela bakanlığımız ismi ne değişti? Biliyorsunuz Çevre Bakanlığı'nın iklim değişikliği, başlığı getirildi. Ama bu değişiklik ne yazık ki çok öncelerden başladı ve etkileri çok ileride devam edecek. Peki, bunu durdurmak için ne yapabiliriz? Yani daha mı su içelim? Daha mı az karbon ayak izi üretelim? Ne yazık ki bu da kolay bir çözüm yok” ifadelerine yer verdi.

Problemin başını tüketici alışkanlıklarının çektiğini vurgulayan Prof. Dr. Utku Güner, En çok tarım alanında su kullanımının olduğunu ve bu oranın yüzde 70 olduğunu açıkladı.

İklim değişikliğinin bu nedenle en çok tarımda hissedileceğini belirten Güner, “Tarımdaki sulama teknolojisinin de zorundayız. Yeni ürünler elde etmemiz lazım. Özellikle tercih ettiğimiz ürünleri değiştirmemiz lazım. Ben Trakya'da buğday tarlalarını görünce üzülüyorum. Çünkü buğday her yerde yetiştirebileceğiniz bir ürün. Ama şeker pancarı gibi suyu çok seven bir ürünü koya kuraklığıyla ünlü bir alanda yetiştirme gerçekten büyük bir problem olarak karşımıza çıkıyor” Şeklinde konuştu.

Güner, suyun olmadığı alanlarda uygarlıkların yok olduğunu birçok kez gördüklerini iletti.

Dünya genelinde yaşanan savaşların altında yatan sebeplerden birinin de su olduğunu belirten Güner, suyun olmadığı alanlarda insanoğlunun yaşamasının mümkün olmayacağını anlattı.

Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ