• Haberler
  • Edirne
  • Edirne'deki selatin camiler Ramazan ayında cennet kokusu ile ziyaretçilerini karşılayacak

Edirne'deki selatin camiler Ramazan ayında cennet kokusu ile ziyaretçilerini karşılayacak

Edirne'de altın üçgen olarak bilinen camilerde Ramazan hazırlıkları başladı. Hazırlıklar kapsamında altın üçgen olarak bilinen Selimiye Camii, Üç Şerefeli Camii ve Eski Cami'de temizlik ve düzenleme çalışmaları yapılıyor.  Tarihi selatin camilerdeki avizeler, ahşap döşemeler ve şadırvan gül suyu ile temizlenerek ziyaretçilerini hoş kukular eşliğinde ağırlamaya devam edecek.

Edirne'deki selatin camiler Ramazan ayında cennet kokusu ile ziyaretçilerini karşılayacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarihi camiler Ramazan boyunca daha çok ziyaretçi ağırlamaya devam edecek. Bu kapsamda selatin camilerde Ramazan Ayı öncesinde temizlik çalışması yapılıyor.

              Edirne’de altın üçgen olarak bilinen camiler arasında 1414 yılında yapılan Eski (Ulu) Cami’nde de Ramazan ayı için gül suyu ile temizlendi.
              Yüzyıllardır cami bahçesinde bulunan gül ve laleler cami içerisinde ibadete gelen vatandaşları hoş kokularla karşılaması için saksılarla safların arasına konuluyordu. Yıllardır günümüze kadar uzanan gelenek gül kokusu ile sürdürülmeye devam ediyor.
              Cami içerisinde bulunan avizeler, ahşap döşemeler gönüllü vatandaşlar ve camide görevli din personelleri tarafından titizlikle gül kokusu ile temizleniyor.
“TARİHİ CAMİLER GÜL KOKUSU İLE ZİYARETÇİLERİNİ KARŞILAYACAK”

              Ramazan ayına 10-15 gün kala hazırlıkların başladığını bu süre içerisinde minarelerdeki kandillerden cami içerisindeki avizelere kadar eksiklerin tamamlanarak Ramazan ayına hazırlandığını aktaran Eski Cami Din Görevlisi İsmail Şen, “ Ramazan'dan önce bir 10-15 önce cami temizlik hazırlıkları başlar. Bundan 10 gün önce hocamızla birlikte kandillerin lambalarını, amperlerini değiştirdik. Şimdi iç temizliğe geçtik. Dış temizlik olmak üzere bu her sene bu devam ediyor. Gül suyu, cennet kokusu olarak da bilinir. Bu yüzden bütün camilerde kullanılır. Aynı zamanda eski camimizin de bir özelliği vardır. Ön taraftaki bahçede güller, sümbüller, çiçekler ve karanfiller ekilerek saksılar içerisinde cemaatin arasına konup camimizi cemaatle hoş seda içerisinde ibadet etmesi sağlanmış. Bu geleneği de biz de kokuyla gidermeye uğraşıyoruz. Tabii bütün eksiklikleri elimizden geldiği kadar gidermeye uğraştık. Lambalar, avizelerdeki eksiklikleri kontrol edilerek giderildi. Ve minaredeki kandillerin hepsinin tamiri yapıldı. Lambalar değiştirildi ve temizlikleri yapıldı. Şu anda gül suyuyla camimizi güzel temizleyip cemaatin bu akşam teravih namazını hazırlıyoruz inşallah.” Dedi.

Barış Karapaça