• Haberler
  • Edirne
  • Edirne'deki müzeler 2023 yılı içerisin 460 bin kişi ağırladı

Edirne'deki müzeler 2023 yılı içerisin 460 bin kişi ağırladı

                Fatih Sultan Mehmet Müzesi'nden, Hıdırlık Tabyalara, Necmi İğe Etnoğrafya Müzesi'nden Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ne kadar birçok tarihi noktasıyla müzelerin başkenti olma yolunda ilerleyen Edirne'de 2023 yılının ilk 7 ayında 460 bin kişi ile ziyaretçi rekoru kırıldı.

Edirne'deki müzeler 2023 yılı içerisin 460 bin kişi ağırladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

                Edirne’de 2022 yılında merkez ve ilçelere bağlı 15 adet müze 460 bin kişi tarafından ziyaret edildi. 2023 yılı ocak ayı itibari ile temmuz ayına kadar elde edilen bu ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yılları şimdiden geride bıraktı.

                Türkiye genelinde müze sayısı sıralamasında 10'ncu sırada yer alan Edirne, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Edirne’nin müzelerin başkenti olabilmesi için yapılan çalışmalar hızla devam ediyor.

                Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde, Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait sütun başlıkları, heykeller ve Osmanlı Dönemine ait su kültürü ile ilgili olan Edirne’nin balıklı havuzları ve kuşlukları sergileniyor.

                Türk İslam Eserleri Müzesi, Anıt ağaç niteliğindeki porsuk ağacının bulunduğu avluda 15.yüzyıla ait mezar taşları ile az sayıda örneği kalan yeniçeri mezar taşları sergileniyor.  Osmanlı Dönemi yapılarından kalan kitabeler, Osmanlı su kültürünü yansıtan bölümü ile Balkan Harbi’nde kullanılan yemek arabaları, top ve gülleler ise bahçede görücüye çıkıyor.

                Son yıllarda ülkemizin en çok ilgi gören müzelerinden birisi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nde, Osmanlı döneminde ait sağlık sistemi ziyaretçiler tarafından oldukça rağbet görüyor. Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’nde ise Kurtuluş Savaşı dönemi ve Lozan Barış Antlaşması ile Karaağaç bölgesinin Yunanistan’dan Türkiye’ye savaş tazminatı olarak kazandırılması anlatılıyor.

Balkan Müzesi’nde, Balkan Savaşları döneminde Edirne’nin savunulması için kullanılan tabyalar, halkın ve askerin yaşadığı olumsuz koşullar sergileniyor.

                Selimiye Vakıf Müzesi’nde, Osmanlı dönemine ait yapıların onarımları sırasında ele geçen çini parçaları, lüleler, Vakıf cami ve mescitlerinden gelen hat levhalar, Kur’an-ı Kerimler, şamdanlar, hilyeler, usturlaplar, rahleler, çini parçaları ve değişik objeler sergileniyor. Dönemin mimari özelliğini taşıyan geniş bahçeli, köşklerin ve konakların bulunduğu, Edirne Gar Binası bahçesi içindeki tarihi köşkte hizmet veren İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi’nde, heykellere devinim kazandırmayı başarmış, fizik, matematik, geometri ve estetiği yoğurmuş, Türkiye’nin Leonardo da Vinci’ si saydığımız ve müzeye adı verilen sanatçı İlhan Koman eserleri yer alıyor.

                Edirne Kent Müzesi’nde,Edirne’nin tarih boyunca tanık olduğu isyan ve göç olaylarının anlatıldığı bölüm vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.Prof. Dr. Osman İnci tarafından kurulan Özel Osman İnci Müzesi’nde yıllardır toplanan yağlıboya, suluboya, taş baskı eserlerin yanı sıra seramik, çini, bakır, ahşap ve cam objeler, dolmakalem koleksiyonu ve oyuncak araba koleksiyonu sergileniyor.

Hıdırlık Tabya Balkan Tarihi Müzesi’nde ise Şükrü Paşa komutasında Bulgarlara karşı destansı bir direnişin gösterildiği karargâh binası, 18 adet topçu odası, 120 metrelik tünel ve 4 adet dehliz odası bulunuyor. 16 Aralık 2013 tarihinde kente kazandırılan Uzunköprü Kent Müzesi, Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi ve Fatih Sultan Mehmet Müzesi de yine yerli ve yabancı birçok vatandaş tarafından yoğun ilgi gören müzeler arasında yer alıyor.
Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN