Edirne'de yıllar sonra su faturalarında indirime gidildi

Olağanüstü toplanan Edirne Belediye Meclisinde su faturalarında indirim ve İller Bankasından 100 milyon liralık kredi kullanılması maddeleri görüşüldü. Alınan kararla su fiyatlarında indirime gidildi.

Edirne'de yıllar sonra su faturalarında indirime gidildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

Edirne Belediye Meclisi olağanüstü kasım ayı toplantısı Recep Gürkan başkanlığında toplandı. Toplantıda 2 farklı gündem maddesi görüşüldü.

Belediye Başkanı Recep Gürkan toplantıda, su faturalarında neden indirime gitmek istediklerini açıkladı. Gürkan, vatandaşları kendi görev alanlarında olan su ücretleri konusunda biraz rahatlatmak istediklerini söyledi.

Alınan kararla su faturalarında indirime gidilmesi dikkat çekti.

Belediye Başkanı Gürkan’ın konuşmasının ardından Edirne Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mimar Mehmet Çapoğlu söz aldı.

Çapoğlu, meskenlere verilen içme suyu ücretlerinde yüzde indirim yapılmasını kararın geç kalınmış bir karar olduğunu dile getirdi. Ayrıca belediyenin 9 buçuk yıldır ilk kez indirime gittiğini belirten Çapoğlu, su faturaların ücretlerinin elektrik faturalarını geçmeye başladığını ileri sürdü.

Çapoğlu, alınan indirim kararını desteklediklerini belirterek, Temmuz ayında zam kararı alınırken Belediye Başkanı Gürkan’ın, diğer illerden örnekler vererek artan girdi maliyetlerinden dolayı bu artışı yapmak zorunda olduğunuzu bildirdiğini aksi halde kamu zararı oluşabilir dediğini anlattı.

Belediyelerin en büyük gelir kaynaklarının su faturaları olmaması gerektiğini ifade eden Çapoğlu, fiyat kademelerinin değiştirilmesini gerektiğini vurguladı.

Çapoğlu meclis üyelerine yönelik “şimdi bu kamu zararını göze mi alıyorsunuz?’ diye sormak istiyorum” Şeklinde konuştu ve şöyle devam etti:

“2021 de kanunda yeri olmadığı için Sayıştay tarafından iptal edilen "insani su kullanım hakkı" uygulaması için 16 Aralık 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile hane halkının aylık toplam kullanımının 1/5’i kadar miktarda suyun ücretsiz ya da düşük ücretli olarak meclis kararı ile kullandırılabileceği kararı alınmıştır. Belediye olarak bizler de bu kararı alabiliriz. Bu da bizim 31 Mart 2024 vaadimiz olsun.”

Edirne Belediyesi 2022 yılında belediye meclisinde alınan kararla su faturalarında her ay TÜFE oranında artışa gidebiliyordu. Son olarak Temmuz ayında alınan kararla su faturalarında TÜFE haricinde de zam yapılmasına karar verilmişti.

Ancak Kasım Ayında yapılan olağanüstü meclis toplantısı ile su faturalarında yüzde 30 indirime gidilmesi kararı alındı. Alınan kararla su faturaları Temmuz 2023’teki faturaların biraz altına inmesi bekleniyor. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar