• Haberler
  • Edirne
  • Edirne'de yaklaşık 58 bin öğrenci yeni eğitim dönemi heyecanı yaşadı

Edirne'de yaklaşık 58 bin öğrenci yeni eğitim dönemi heyecanı yaşadı

Türkiye genelinde eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte 57 bin 840 öğrenci ders başı yaptı.

Edirne'de yaklaşık 58 bin öğrenci yeni eğitim dönemi heyecanı yaşadı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de yaz tatilinin ardından yeni dönemin ilk ders zili çaldı. Öğrencilerin yanı sıra özellikle çocukları ilk defa okula başlayacak olan veliler de büyük heyecan yaşadı.

Veliler sabahın erken saatlerinde itibaren hazırlıklarını tamamladı ve okulun yolunu tuttu. Okul önünde ders zilini bekleyen öğrenci ve veliler düzenlenen törene katıldı. Öğrenciler tatilin döneminin ardından yeniden arkadaşlarıyla buluştu.

Edirne'de 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla 75. Yıl Okulu'nda düzenlendi. Törene katılan Edirne Valisi Yunus Sezer, 1. sınıfa başlayan öğrenciler Amir Sevinç ve Aysima Sevim tarafından çiçekle karşılandı.

Okula gelen veliler, öğrenciler ve öğretmenlerle sohbet eden Vali Sezer, çocuklara başarılı bir yıl geçirmelerini diledi. Halk oyunları gösterisinin ardından sınıflara geçerek öğrencilerle bir araya gelen Vali Sezer ve beraberindekiler, öğrencilere boyama kitabı hediye etti.

Düzenlenen programa Vali yardımcısı Sıdkı Zehin,  İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Okul Müdürü Mustafa Doğan, Milli Eğitim müdür yardımcıları katıldı.

Öğrencilerin yanı sıra ailelerin de aynı heyecanı taşıdığını söyleyen Edirne Valisi Yunus Sezer, mutlu ve başarılı bir dönem geçirilmesi temennisinde bulundu.

57 bin 840 öğrencinin eğitim ve öğretimine devam ettiğini belirten Vali Sezer, "Bunlarla beraber 5 bin 32 öğretmenimiz okullarımızda görev yapacaklar. 292 okulumuz mevcut ve sevindirici bir durum derslik başına düşen öğrenci sayımız Edirne genelinde 15 civarı. Bu da çok önemli. Bu sene yine tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de öğrencilerimize ücretsiz ders kitapları dağıtıldı. 475 bin kitap Edirne genelinde öğrencilerimize dağıtıldı" dedi.

Bu sene ilk kez eğitim öğretime başlayan 4 bin 521 öğrenci olduğunu ifade eden Vali Sezer, onlarla da bir araya geldiklerini ve ana sınıflarla beraber 4 sınıfı gezme imkânı olduğunu belirtti.

Hem ülke hem Edirne açısından başarılı ve mutlu bir yıl olmasını dileyen Vali Sezer, "Öğrencilerimiz mutlu oldukça, öğretmenlerimiz mutlu oldukça başarı da artacaktır. Herkese başarılar diliyoruz. Kazasız belasız bir yıl olmasını temenni ediyoruz" dedi.

Torununu getiren Ayşe Kafa, çocuklar kadar heyecanlı olduğunu belirterek tüm öğrencilere başarılı bir yıl geçirmelerini diledi.

Öğrencilerden Belis Epik, okulunu, arkadaşlarını ve öğretmenlerini çok özlediğini ve heyecanlı olduğunu söyledi.

Sabah erkenden hazırlandıklarını ve okula geldiklerini söyleyen ve çocuğu birinci sınıfa başlayan velilerden Cansu Alıcı, veliler olarak çocuklardan daha heyecanlı olduklarını ifade etti.

Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN