Edirne'de Ramazan Sokağı kuruldu

Edirne İl Müftülüğü öncülüğünde kentte Ramazan Sokağı kuruldu.

Edirne'de Ramazan Sokağı kuruldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne İl Müftülüğü tarafından Edirne Kız KYK manevi danışmanı Gonca Çelik'in rehberliğinde kız öğrenciler II.Bayezid Külliyesi'nin gölgesinde Ramazan sokağı kuruldu.

II.Bayezid Külliyesi'nin gölgesinde gerçekleştiren etkinlik eski Ramazanları günümüze taşıdı.

Dini ve tarihi bakımdan kadim bir geri plana sahip olan Külliye, kadim Ramazan geleneklerimize de yıllar sonra ev sahipliği yaptı.

Kaşık çekme adeti ile başlayan etkinlik gelen misafirlere Ramazan tembihnamesi verilmesi ile devam etti.

Ardından davul eşliğinde Ramazan manileri okunarak keyifli dakikalar yaşandı.

Misafirlere, diş kirası olarak; menekşe, Kudüs kumbarası, misvak, horoz şekeri, leblebi tozu, oyuncak ve şekerleme hediye edildi.

İftarın ardından öğrencilerin kendi yazdıkları Karagöz-Hacivat perde oyunu ile sahnelediler.

Etkinliğe İl Müftüsü Hasan Başoğlu ile eşi Zehra Başoğlu, Müftü Yardımcısı Fatih Samet Okumuş ile eşi Ebru Okumuş ve ADRB Vaizi Büşra Ülker katıldı.

Öğrencilerle böyle bir etkinlikte bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten İl Müftüsü Hasan Başoğlu, “Evvela Ramazan-ı şerifinizi tebrik ediyorum. Geldi, gidiyor. Bu akşam da gördük ki eskiler Ramazan'ı ibadet şuurunun yanında derin bir neşe ve sevinç içeresinde yaşamışlar. Bizim de ibadetlerimizi tekrar eden adetler olmaktan çıkarıp hayatımızın içine almamız, onları sırtımızda yük değil, sevinç vesilesi kılmamız gerekiyor.” Dedi.

Ramazan Terimleri" isimli ödüllü bilgi yarışmasının ardından etkinlik sona erdi. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar