Edirne'de LGS heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav yapıldı. Edirne'de 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde sınava girecek öğrenciler aileleriyle birlikte geldi.

Edirne'de LGS heyecanı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav yapıldı.

İki oturumdan oluşan sınavın birinci oturumu 09.30'da başladı.

Sınavın saat 09.30'da başlayan ilk oturumunda sözel alanlardan soru soruldu. Öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorularak 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

İkinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinde 40 soru sorularak 80 dakika yanıtlama süresi verildi.

İki oturum arasındaki 45 dakikalık sürede öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderdi.

80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde sınava giren adaylar, erken saatlerde okula gelerek girişlerin başlamasını bekledi. Okuldaki görevlilerce uyarı, bilgilendirme ve üst aramasının ardından öğrenciler sınıflara alındı.

Bazı veliler de sabahın erken saatlerinde çocuklarıyla birlikte okul kapısına kadar geldi. Çocuklarına başarılar dileyip kucaklaşan veliler için de dışarıda heyecanlı bekleyiş başladı.

Kimi veliler çocuklarını beklerken sıcak havadan korunmak için şemsiyeyle bahçe dışında çocuklarını beklemeye devam etti.

Öğrencisini sınava getiren velilerden Sündüz Arık, “çocuğumdan daha çok heyecanlıyım. Erkenden geldik. Burada tüm veliler çocuklarımızın çıkmasını bekliyoruz. İnşallah çocuğum emeğinin karşılığını alır çünkü bir sene boyunca çok çalıştı. Burada bütün sınava giren öğrencilere de başarılar diliyorum. İnşallah hepsi güzel sonuçlar alır” dedi.  Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar