Edirne'de Kapıkule yakınlarında bulunan Süvari Yüzbaşı Reşit Bey Şehitliği korunmak isteniyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Beksaç, II. Balkan Savaşı'nda şehit olan Süvari Yüzbaşı Reşit Bey adına yaptırılan anıtın korunması gerektiğini söyledi.

Edirne'de Kapıkule yakınlarında bulunan Süvari Yüzbaşı Reşit Bey Şehitliği korunmak isteniyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Süvari Yüzbaşı Reşit Bey anıtı Edirne'de Kapıkule Sınır Kapısı yakınlarında buluyor.

I. Balkan Savaşı'nda kaybedilen toprakları geri almak üzere taarruza geçen Türk Ordusu'nda öncü birliklerin başında olan Süvari Yüzbaşı Raşit Bey Kapıkule yakınlarında pusuya düşerek şehit oldu. Reşit Bey'in şehit olduğu yere anısına halk arasında İntikam Taşı olarak anılan anıt dikildi.

TÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Beksaç, Osmanlı döneminin son sürecindeki Balkan Savaşları'nda Edirne çevresinde yapılan mücadelelerde çok sayıda şehidin olduğunu belirtti.

Edirne'de 1'inci ve 2'inci Balkan Savaşları'ndan kalma çok sayıda şehitliğin olduğunu aktaran Beksaç, "Bunları birçoğu unutulmuş durumda. Çok az sayıda insan tarafından hatırlanmaktadır. Arkamızdaki anıtta çok az kişinin hatırladığı anıtlardan biri. Süvari Yüzbaşı Şehit Reşit beyin adına yaptırılmış bir anıt. Reşit Bey II. Balkan Savaşı'nın sonlarına doğru Edirne'nin tekrar Osmanlı'nın eline geçme sürecinin ardından ileri öncü birlik olarak ön plana çıkmıştır. Burada bir baskın sonucunda şehit edilmiş bir askerdir. Edirne'nin tekrar kazılması için kendi canını feda etmiş ve bu uğurda şehit olmuş önemli bir kişidir." dedi.

Beksaç, Süvari Yüzbaşı Reşit Bey mezarının Selimiye Camisi bahçesinde olduğunu ifade etti.

Anıtın Reşit Bey'in şehit düştüğü yere yapıldığını anlatan Beksaç, şöyle devam etti:

"Bu anıt kaderine terkedilmiş, mermerleri sökülmüş durumda. Demirlerin bir kısmı tahrip olmuş. Bir şehide yakışmayacak vaziyettedir. Bize düşen bu anıtı korumaktır. Burada adına anıt yaptırılan şehidimiz Edirne'nin tekrar kazanılmasında önemli bir rol oynamış canını feda etmiştir."